Bilten za septembar 2018

SLUŽBA EPIDEMIOLOGIJE

Na Unsko - sanskom kantonu u periodu od 01.09. - 30.09.2018. godine prijavljeno je 59 oboljelih osoba od zaraznih bolesti na pojedinačnim prijavama.

Vodeće bolesti ( pojedinačne prijave )

Enterocolitis ac 22
Brucelosis 8
Varicellae 7
Scabies 6
TBC 5

Groznica Zapadnog Nila je infektivno oboljenje iz grupe zoonoza, virusne etiologije, koje se na ljude i životinje prenosi ubodom zaraženog komarca. Virus Zapadnog Nila je najrasprostranjeniji arbovirus na svijetu. Izvor zaraze su mnoge vrste ptica (gavrani, vrane, svrake, čavke i dr.) kod kojih je infekcija najčešće bez simptoma bolesti. Glavni izvor groznice Zapadnog Nila je komarac iz roda Culex. Inficirani komarci doživotno prenose uzročnika.
Simptomi bolesti nastaju 3 do 14 dana nakon uboda zaraženog komarca. U većine osoba infekcija prolazi bez vidljivih simptoma. Kod manjeg broja oboljelih se javlja otok limfnih žlijezda ili pojava osipa na koži grudi, leđa ili trbuha. Spomenuti simptomi prolaze tokom nekoliko dana, a u rijetkim slučajevima mogu trajati i više sedmica. Kod nekih osoba zabilježeni su neuroinvazivni simptomi bolesti koji su popraćeni groznicom i glavoboljom, dolazi do pojave ukočenosti vrata, stupora, dezorijentacije, kome, tremora, konvulzija, mišićne slabosti i paralize. Ovi simptomi mogu trajati nekoliko sedmica, s mogućim trajnim neurološkim oštećenjima.
Mjere prevencije treba usmjeriti primarno na zaštitu od uboda komarca. Izbjegavati izlaganje komarcima u vrijeme njihove najveće aktivnosti, u sumrak i zoru. Prilikom boravka u prirodi i na otvorenom koristiti sredstva (repelente) koja odbijaju insekte, na otkrivenim dijelovima tijela. Nositi odjeću koja pokriva ruke i noge. U cilju smanjenja broja komaraca u zatvorenom prostoru koristiti zaštitne mreže na prozorima i zaštitna sredstva (preparate) u vidu tableta, tekućine i slično.
S obzirom na stanje u regionu, epidemiološka situacija na području Federacije BiH se redovno prati i za sada je stabilna, te ne postoji veći rizik po stanovništvo.

Zavod za javno zdravstvo Unsko - sanskog kantona povodom obilježavanja Svjetske sedmice tuberkuloze održao je edukativna predavanja u školama za nastavno osoblje i medijsku kampanju s ciljem podizanja svijesti o značaju iste.

 

SLUŽBA HIGIJENE SA ZDRAVSTVENOM EKOLOGIJOM
BILTEN
O ZDRAVSTVENOJ ISPRAVNOSTI VODE, HRANE I PREDMETA OPĆE UPOTREBE

 

KONTROLA VODE ZA PIĆE

U periodu od 01.09. - 30.09.2018. godine uzeto je 125 uzoraka vode za piće na mikrobiološku analizu, od čega 28 uzorka nisu dala odgovarajuće rezultate propisane Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće. Također je uzeto i 116 uzoraka na fizičko - hemijsku analizu, od čega 12 uzoraka nije dalo odgovarajuće rezultate.
U navedenom periodu uzeto je i 10 vanrednih uzoraka vode za piće na mikrobiološku i 9 uzoraka na fizičko-hemijsku analizu. Mikrobiološke parametre nisu zadovoljila 2 uzorka, a fizičko – hemijske 1 uzorak.

KONTROLA HRANE

Tokom mjeseca septembra 2018. godine uzet je 401 uzorak na mikrobiološku i 1 uzorak hrane na fizičko - hemijsku analizu. Mikrobiološke parametre nije zadovoljilo 5 uzoraka, a fizičko-hemijski parametri su zadovoljili kriterije Pravilnika.

SANITARNI NADZOR

U navedenom periodu obrađena su 353 brisa predmeta opće upotrebe i 124 brisa ruku zaposlenih u prometu i proizvodnji životnih namirnica. Od toga 16 briseva predmeta opće upotrebe i 5 briseva ruku, nije dalo zadovoljavajuće rezultate.
U istom periodu urađeno je 19 kontrola sterilnosti autoklava i sterilizatora, od čega 4 nisu dale zadovoljavajuće rezultate. Također urađeno je i 7 kontrola sterilnosti sterilnih proizvoda, te 13 kontrola zraka zatvorenog prostora. Svi navedeni uzorci su dali zadovoljavajuće rezultate propisane Pravilnikom.

OBILJEŽAVANJE ZNAČAJNIH DATUMA

ZU Zavod za javno zdravstvo Unsko – sanskog kantona obilježila je Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača – 16.09.2018. godine, sa temom „Ohladi i nastavi“. Sve što činimo za spas ozonskog omotača ovisi o našoj osobnoj svijesti kao i o svijesti našega društva i globalne zajednice.