Bilten za mart 2019. godine

SLUŽBA HIGIJENE SA ZDRAVSTVENOM EKOLOGIJOM
BILTEN
O ZDRAVSTVENOJ ISPRAVNOSTI VODE, HRANE I PREDMETA OPĆE UPOTREBE

KONTROLA VODE ZA PIĆE

U periodu od 01.03. - 31.03.2019. godine uzeto je 110 uzoraka vode za piće na mikrobiološku analizu, od toga 26 uzoraka nije dalo odgovarajuće rezultate propisane Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće. Također je uzet i 101 uzorak na fizičko - hemijsku analizu, od čega 8 uzoraka nije dalo odgovarajuće rezultate.
U navedenom periodu uzeto je i 19 vanrednih uzoraka vode za piće na mikrobiološku analizu, od čega 7 uzoraka nije dalo zadovoljavajuće rezultate. Također je uzeto i 14 uzoraka na fizičko – hemijsku analizu, od čega 3 uzorka nisu zadovoljila uvjete propisane Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće.

KONTROLA HRANE

Tokom mjeseca marta 2019. godine uzeta su 372 uzorka na mikrobiološku i 2 uzorka hrane na fizičko - hemijsku analizu. Mikrobiološke parametre nisu zadovoljila 3 uzorka, dok su uzorci uzeti na fizičko-hemijsku analizu zadovoljili kriterije Pravilnika.

SANITARNI NADZOR

U navedenom periodu uzet je 391 bris predmeta opće upotrebe i 98 briseva ruku zaposlenih u prometu i proizvodnji životnih namirnica. Od toga 10 briseva predmeta opće upotrebe i 2 brisa ruku nisu dali zadovoljavajuće rezultate.
U istom periodu urađeno je 19 kontrola sterilnosti sterilizatora i autoklava, od čega 1 uzorak nije dao zadovoljavajuće rezultate. Također je urađeno 7 kontrola sterilnosti sterilnih i nesterilnih proizvoda, kao i 53 kontrole zraka zatvorenog prostora, koje su dale zadovoljavajuće rezultate propisane pravilnicima.

 

SLUŽBA EPIDEMIOLOGIJE

Bilten o kretanju zaraznih bolesti od 01.03. - 31.03.2019. godine

Na Unsko - sanskom kantonu u periodu od 01.03. - 31.03.2019. godine prijavljeno je 138 oboljelih osoba od zaraznih bolesti na pojedinačnim prijavama i 924 oboljelih osoba na grupnim prijavama zaraznih bolesti (ILI, ARI, SARI).

Vodeće bolesti (pojedinačne prijave)

Varicellae 66
Enterocolitis ac 16
Scabies 13
Morbili 11
Angina streptococcica 10

Na području USK-a u mjesecu martu registruje se povećan broj slučajeva oboljevanja od Morbila (11 oboljelih). ZU Zavod za javno zdravstvo dostavio je domovima zdravlja i bolnicama USK-a uputstvo o mjerama sprečavanja i suzbijanja ovog oboljenja, kao i Vodič za nadzor nad morbilima s posebnim akcentom na hitnu reviziju kartoteka i sprovođenje vakcinacije prema Naredbi o obaveznoj imunizaciji.

Ospice su vrlo zarazna virusna bolest, karakterizirana osipom, kašljem, curenjem iz nosa, iritacijom očiju i visokom tjelesnom temperaturom. Najčešće se javljaju u kasnu zimu i rano proljeće. Uzročnik je virus morbila.
Nakon prosječne inkubacije od 10 do 12 dana prvo se javlja povišena tjelesna temperatura, zatim curenje iz nosa, suhi kašalj, te crvenilo i suzenje očiju. Također, pojavljuju se Koplikove pjege (sitna bijela zrnca) na sluznici usne šupljine s unutrašnje strane obraza. Nakon par dana javlja se specifičan osip po koži, najprije iza ušiju i po licu, koji se postepeno širi od glave, preko trupa do ekstremiteta. Od zaražavanja do pojave osipa prođe najčešće 14 dana (od 7 do 21 dan). Osip traje 4-5 dana, a potom izblijedi.
Ospice se prenose kapljičnim putem (virus se širi govorom, kašljanjem i kihanjem), odnosno izravnim kontaktom s bolesnikom tj. njegovim sekretima iz usta i nosa, ali i preko predmeta kontaminiranih kapljicama zaražene osobe. Izvor zaraze je bolesnik 4 dana prije i 4 dana nakon izbijanja osipa. Od ospica mogu oboljeti sve osobe koje ili nisu preboljele ospice ili nisu uspješno vakcinisane sa dvije doze vakcine .
Na području USK-a pojava slučajeva oboljevanja od morbila registruje se na području Grada Bihaća (4 oboljela), području Grada Cazina (4 oboljela) i općine S.Most (3 oboljela). Najveći broj oboljelih je nevakcinisan - 8, potpuno vakcinisano - 1, i nepoznatog vakcinalnog satusa - 3 osobe, starosne dobi od 0-49.