- septembar ove godine označit će 18. Svjetski dan borbe protiv bjesnila. Ovogodišnja tema "Rušenje granica bjesnila"naglašava da Jedno zdravlje nije samo za odabrane, već za sve.
Svjetski dan borbe protiv bjesnoće obilježava se da bi se ukazalo na važnost ove smrtonosne bolesti.
Bjesnoća je akutna bolest središnjeg živčanog sistema sisavaca uzrokovana neurotropnim virusom koji se može naći u slini zaraženih životinja.
Od bjesnoće najčešće oboljevaju: psi,vukovi,mačke i lisice ali i šišmiši. Bjesnoću također može dobiti i čovjek. Prijenos bjesnoće s čovjeka na čovjeka ekstremno je rijedak.
Virus bjesnoće je labilan virus koji ne parazitira u okolini, već mora doći u kontakt za završecima živaca te mora ući u živčano vlakno da bi se razvila bolest.
Bjesnoća se može javiti u nekoliko oblika. Postoji urbana bjesnoća, šumska bjesnoća i bjesnoća ptica.
Prvi simptomi bjesnoće su slični simptomima gripe; izražen umor, slabost tijela, temperatura i glavobolja.
Uzročnik bjesnoće je Rhabdovirus, najznačajniji predstavnik među desetak poznatih genotipova virusa bjesnoće. Sklon je mozgu i leđnoj moždini, a umnaža se i u epitelu žlijezda slinovnica i rožnici, a pronađen je i u folikulima dlaka, koži usana i vjeđa, u srčanom mišiću... Glavni nositelji virusa u Evropi su lisice, a glavni prijenosnik bolesti na ljude u našoj regiji su bjesnoćom zaraženi psi. Ostali izvori su mačke, glodavci, šišmiši, a rjeđe domaće životinje - poput konja i krava.
Saradnja je ključna za uspjeh i svi se pozivaju da učestvuju. Jedini način na koji možemo ukloniti bjesnoću i okončati bespotrebnu patnju je zajednički rad i ujedinjenje prema zajedničkom cilju.
Svjetski dan bjesnoće osmišljen je kako bi se podigla svijest i zalagalo za uklanjanje bjesnoće na globalnom nivou, a osmišljen je tako da ujedini sve ljude, organizacije i sve zainteresirane strane u borbi protiv bjesnoće.
Rušenje granica bjesnila
Svijet posjeduje vakcine, lijekove, alate i tehnologije da prekine ciklus jedne od najstarijih bolesti. Zajedno, ujedinjeni, možemo eliminisati bjesnilo.
Tema Svjetskog dana borbe protiv bjesnila za 2024. godinu je „Rušenje granica bjesnila“, koja je odabrana kako bi se istakla potreba za napretkom i pomicanjem granica trenutnog stanja. Programi za kontrolu bjesnila pružaju odličan primjer kako operacionalizovati koncept Jednog zdravlja – izgradnjom struktura i povjerenja koji su ključni za uspostavljanje sistema za druge zoonotske bolesti, uključujući i one koje imaju potencijal da postanu pandemije. Ova tema poziva na inovativne strategije i saradnju između različitih sektora i regija, naglašavajući važnost integracije napora na polju ljudskog, životinjskog i ekološkog zdravlja. Rušenjem granica možemo prevazići geografske, socio-ekonomske i obrazovne prepreke, osiguravajući široku vakcinaciju, svijest i pristup medicinskoj njezi. Ovaj ujedinjeni pristup ključan je u borbi protiv besnila, stvarajući svijet u kojem ova bolest više nije prijetnja ni ljudima ni životinjama.
Tema naglašava potrebu za međusektorskom i prekograničnom saradnjom, okupljajući vlade, zdravstvene organizacije, veterinarske službe i zajednice. Pored toga, u temi postoji i dvostruko značenje jer samo bjesnilo ne prepoznaje granice te je stoga bolest koja prelazi granice.
Uz plan „Nula do 30“: Globalni strateški plan za eliminaciju smrtnih slučajeva od bjesnila prenosivog sa pasa na ljude do 2030. godine, imamo zajednički globalni cilj.
Tema dodatno naglašava važnost jednakosti i jačanja ukupnih zdravstvenih sistema, osiguravajući da Jedno zdravlje ne bude privilegija za odabrane, već nešto što bi trebalo biti dostupno svima.
Kroz saradnju i udruživanje snaga između sektora, angažman zajednica i kontinuiranu posvećenost vakcinaciji pasa, zajedno kao jedno možemo raditi prema jednom cilju – eliminaciji jedne bolesti kako bismo učinili Jedno zdravlje dostupnim svima, koristeći bjesnilo kao primjer.
28 September this year will mark the 18th World Rabies Day.
This year’s theme "Breaking Rabies Boundaries" highlights that One Health is not for a selected few but for everyone.
Rabies is an acute disease of the central nervous system in mammals caused by a neurotropic virus that can be found in the saliva of infected animals. The animals most commonly affected by rabies are dogs, wolves, cats, and foxes, but also bats.
The first symptoms of rabies are similar to flu symptoms; pronounced fatigue, body weakness, fever, and headache.