Mjesec borbe protiv raka dojke obilježava se u oktobru od osamdesetih godina prošlog stoljeća. Naziva se "Ružičasti oktobar" jer ljudi širom svijeta prihvataju ružičastu boju i pokazuju ružičastu vrpcu kako bi podigli svijest o važnosti prevencije i rutinskog pregleda za ranu dijagnozu raka dojke, sada drugog najčešće dijagnosticiranog raka u svijetu.
Ovogodišnja tema glasi: “Niko se ne bi trebao sam suočiti s rakom dojke”.
Pozadina
Rak dojke je najčešći rak u svijetu sa oko 2,3 miliona novih slučajeva svake godine. Predstavlja jedan od osam slučajeva raka kod oba spola i četvrtinu svih karcinoma kod žena sa 70% smrtnosti koji se javlja u okruženjima s ograničenim resursima. Prepreke zdravstvenog sistema i faktori na nivou pacijenata sa niskim nivoom svijesti i znanja doprinose slabom korištenju usluga ranog otkrivanja, što rezultira dijagnozama u kasnoj fazi i lošim ishodima. U mnogim okruženjima sa ograničenim resursima, rak dojke pogađa relativno mlađu populaciju što značajno doprinosi preranoj smrtnosti i siročadi po majci.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pokrenula je Globalnu inicijativu za rak dojke (GBCI) 2021. kako bi smanjila stope smrtnosti za 2,5% godišnje do 2040., kako bi spasila 2,5 miliona života kroz tri ključna stuba aktivnosti na promociji zdravlja za rano otkrivanje, pravovremenu dijagnozu i sveobuhvatno liječenje raka dojke.
Mjesec svijesti o raku dojke (BCAM) obilježava se globalno svakog oktobra kako bi se podigla svijest o raku dojke. Ovog oktobra istaći će se važnost ranog otkrivanja, pravovremene dijagnoze, sveobuhvatnog liječenja i potreba pružanja podrške osobama sa proživljenim iskustvom, uključujući i upravljanje pacijentima. Također pruža priliku svim zainteresovanim stranama da preispitaju napredak, razmisle i obnove obaveze u borbi protiv bolesti i da izgrade zamah za rješavanje postojećih razlika i izazova u pristupu njezi raka dojke.
Ciljevi
- Podizanje svijesti i poticanje promjene ponašanja: Promovirati zagovaranje, podizanje svijesti i komunikaciju o promjeni ponašanja kako bi povećali korištenje skrininga raka dojke i rane dijagnoze, posebno u okruženjima s ograničenim resursima
- Olakšanje razmjena znanja i partnerstva:Osigurati platformu za širenje informacija o raku dojke, potaknuti razmjenu znanja i ojačati suradnju i partnerstva za kontrolu raka dojke
- Podrška nacionalnom usvajanju SZO Globalne inicijative za rak dojke (GBCI): Ohrabriti zemlje da usvoje i implementiraju Globalnu inicijativu za rak dojke s fokusom na rano otkrivanje, pravovremenu dijagnozu i sveobuhvatnu njegu.
- Promoviranje podrške pacijentima i rješavanje različitosti: Istaknuti važnost njege usmjerene na pacijenta, uključujući medicinsku, emocionalnu, psihološku i socijalnu podršku kroz sisteme za navigaciju pacijenata, uz rješavanje rodnih i socioekonomskih razlika u pristupu njezi raka dojke.
Učesnici
Mjesec svjesnosti o raku dojke koji se održava u mjesecu oktobru o kupiće različite zainteresovane strane uključujući:
- Sjedište SZO, regionalne i državne kancelarije
- Predstavnike ministarstava zdravlja
- Pružaoce zdravstvenih usluga
- Razvojne i multilateralne partnere
- Donatore i filantrope
- Nevladine organizacije, akademske institucije i filantropske organizacije bavile su se rakom dojke i integrisanim zdravstvenim programima žena
- Osobe sa proživljenim iskustvima
- Grupe civilnog društva.
Breast Cancer Awareness Month has been celebrated in October since the eighties. It is called "Pink October" as people around the world adopt the pink colour and display a pink ribbon to raise awareness about the importance of prevention and routine screening for the early diagnosis of breast cancer, now the second most commonly diagnosed cancer globally.
This year’s theme is “No-one should face breast cancer alone”.