Svjetski dan mentalnog zdravlja se obilježava svake godine, 10. oktobra.
Svjetski dan mentalnog zdravlja 2024. je globalni događaj posvećen podizanju svijesti o pitanjima mentalnog zdravlja, smanjenju stigme i promoviranju mentalne dobrobiti.
Ovaj važan dan služi kao podsjetnik da je mentalno zdravlje ključni dio ukupnog zdravlja te podstiče pojedince i zajednice da poduzmu akcije koje podržavaju mentalno zdravlje.
Tema za ovaj dan često se fokusira na specifične aspekte mentalnog zdravlja kako bi se podigla svijest i inspirisala akcija.
Ovogodišnja tema glasi "Mentalno zdravlje na radnom mjestu". Tema ističe važnost bavljenja mentalnim zdravljem i dobrobiti na radnom mjestu, za dobrobit ljudi, organizacija i zajednica.
Ovaj Svjetski dan mentalnog zdravlja, SZO se udružuje s partnerima kako bi istakla vitalnu povezanost između mentalnog zdravlja i rada. Sigurna, zdrava radna okruženja mogu djelovati kao zaštitni faktor za mentalno zdravlje. Nezdravi uslovi, uključujući stigmu, diskriminaciju i izloženost rizicima poput uznemiravanja i drugih loših radnih uslova, mogu predstavljati značajne rizike, utičući na mentalno zdravlje, ukupni kvalitet života i, posljedično, na učešće ili produktivnost na radu. S obzirom na to da je 60% svjetske populacije u radnom odnosu, hitna akcija je potrebna kako bi se osiguralo da rad sprječava rizike po mentalno zdravlje, te da štiti i podržava mentalno zdravlje na radnom mjestu.
Od suštinskog je značaja da vlade, poslodavci, organizacije koje predstavljaju radnike i poslodavce te drugi relevantni akteri odgovorni za zdravlje i sigurnost radnika rade zajedno na poboljšanju mentalnog zdravlja na radnom mjestu. Aktivnosti u cilju rješavanja problema mentalnog zdravlja na radnom mjestu trebaju se provoditi uz smisleno uključivanje radnika i njihovih predstavnika, kao i osoba s iskustvom mentalnih poremećaja. Ulaganjem napora i resursa u pristupe i intervencije zasnovane na dokazima možemo osigurati da svi imaju priliku napredovati na poslu i u životu. Djelujmo danas za zdraviju budućnost.
Učestvovanje u Svjetskom danu mentalnog zdravlja omogućava vam da doprinesete podizanju svijesti i podršci mentalnom zdravlju. Evo nekoliko značajnih načina kako se možete uključiti:
- Pokrenite Razgovor: Inicirajte razgovore o mentalnom zdravlju s prijateljima, porodicom i kolegama kako biste smanjili stigmu i pružili siguran prostor za diskusiju.
- Prisustvujte Radionicama o Mentalnom Zdravlju: Potražite radionice, webinare ili događaje u svojoj zajednici koji se fokusiraju na svijest o mentalnom zdravlju i dobrobit.
- Podijelite Resurse: Podijelite resurse o mentalnom zdravlju, članke i brojeve telefona za pomoć na društvenim mrežama i sa svojom mrežom.
- Podržite Organizacije za Mentalno Zdravlje: Razmislite o donaciji ili volontiranju u organizacijama posvećenim zagovaranju i podršci mentalnog zdravlja.
- Praktikujte Brigu o Sebi: Odvojite vrijeme za aktivnosti samopomoći koje promovišu vašu vlastitu mentalnu dobrobit, poput mindfulnessa, vježbanja ili vođenja dnevnika.
- Zagovarajte Mentalno Zdravlje: Zagovarajte politike i finansiranje koje podržavaju usluge mentalnog zdravlja i pristup liječenju.
- Pridružite se Grupama Podrške: Ako se vi ili neko koga poznajete suočava s izazovima mentalnog zdravlja, razmislite o pridruživanju grupi podrške za smjernice i povezivanje.
World Mental Health day is celebrated every year on October 10th.
This year’s theme is “Mental Health at Work".
The theme highlights the importance of addressing mental health and wellbeing in the workplace, for the benefit of people, organisations, and communities.