Međunarodni dan borbe protiv karcinoma dojke 2024.

Međunarodni dan borbe protiv karcinoma dojke, najvažniji dan u mjesecu posvećenom borbi protiv ove bolesti, obilježava se 24. oktobra.

Cilj ovog bitnog datuma je  podizanje svijesti o važnosti pravovremene prevencije, dijagnostike i liječenja, uz poruku da niko u toj borbi nije sam.

Danas, u znak podrške svima koji se hrabro suočavaju s rakom dojke pozivamo sve građane da budu uz one koji se bore s ovom bolešću, pruže podršku i motivaciju te podsjete na važnost redovnih pregleda.

Zajedno možemo širiti svijest, podizati glas i podržavati jedni druge. Ujedinimo se u borbi protiv raka dojke i osigurajmo bolju budućnost za cijelo društvo.

 

Prevencija nije jedino na šta se ukazujena ovaj dan, nego i nužnost institucionalne podrške prema onkološkim pacijentima, posebno u nabavci potrebnih lijekova.

 

Dan borbe protiv karcinoma dojke, prilika je da se stekne i širi znanje o tome sa čim se oboljeli suočavaju i kako društvo može pomoći. Metastatski rak znači da je ono što je započelo kao rak dojke u ranom stadijumu metastaziralo, odnosno proširilo se na druge organe (pluća, kosti itd.) izvan dojki te se sada smatra rakom četvrtog stadijuma. U ovoj fazi jedina opcija njege je liječenje uznapredovalog raka i njegovih nuspojava, uključujući anksioznost; za metastatski rak dojke ne postoji lijek. Tretmani mogu uključivati operacije i hemoterapiju, kao i moguće kliničke studije novih lijekova, koji, zajedno sa drugim palijativnim zbrinjavanjem, mogu poboljšati kvalitet života i produžiti životni vijek. Dan podizanja svijesti o metastatskom raku dojke je dio Mjeseca borbe protiv raka dojke i predstavlja priliku da povećamo svijest i vidljivost onih koji se zalažu za naučne napretke i bore za njih.

 

Šta je karcinom dojke?

Karcinom dojke je maligna bolest koja se razvija kad se obične žljezdane stanice dojke transformiraju i počnu proliferirati i širiti se nekontrolirano, oštećujući okolno zdravo tkivo. Ove promijenjene stanice imaju sposobnost prodiranja u limfne i/ili krvne žile, čime se omogućava širenje bolesti na druge dijelove tijela.

 

Ko je izložen riziku?

 

Ženski spol je najznačajniji faktor rizika od raka dojke, iza čega slijedi starenje, pretilost, štetna upotreba alkohola, porodična historija raka dojke, historija izloženosti zračenju, reproduktivna historija (kao što je dob početka menstruacije i dob prve trudnoće), konzumacija duhana i hormonska terapija u postmenopauzi. Oko pola od ukupnog broja slučajeva  raka dojke javlja se kod žena koje ne odlikuje prepoznatljiv faktor rizika za rak dojke, osim spola  i dobi (iznad 40 godina).

Porodična historija raka dojke povećava rizik od raka dojke, ali većina žena s dijagnozom raka dojke nema poznatu porodičnu historiju bolesti. Određene nasljedne mutacije gena uveliko povećavaju rizik od raka dojke, a najdominantnije su mutacije u genima BRCA1, BRCA2 i PALB-2. Žene za koje se utvrdi da imaju mutacije u ovim glavnim genima mogu razmotriti strategije za smanjenje rizika kao što je hirurško uklanjanje obje dojke ili strategije hemoprevencije.

Odsustvo pozitivne porodične anamneze ne znači nužno da je žena u smanjenom riziku.

 

Simptomi

 

Većina oboljelih neće osjetiti nikakve simptome dok je rak još u ranoj fazi, stoga je važno rano otkrivanje.

 Međutim, mogu se javiti i kombinovani simptomi, posebno kod uznapredovalih slučajeva.

Simptomi mogu uključivati: kvržicu ili zadebljanje dojke – često bez boli, promjene veličine, oblika ili izgleda dojke; crvenilo, udubljenje ili druge promjene na koži; promjenu izgleda bradavice ili kože oko bradavice (areole) te abnormalni, odnosno krvavi  iscjedak iz bradavice.

Osobe sa kvržicom u dojci trebaju potražiti ljekarsku pomoć, čak i ako kvržica ne boli. Većina kvržica na dojci nije rak. One koje su kancerogene imaju veću vjerovatnoću da će se uspješno liječiti kada su male i nisu se proširile na obližnje limfne čvorove, koji su  najčešće prvo mjesto širenja koje se može otkriti.  S vremenom se ćelije raka mogu proširiti na druge organe uključujući pluća, jetru, mozak i kosti. Nakon što dođu do tih mjesta, mogu se pojaviti novi simptomi povezani s rakom, poput bolova u kostima ili glavobolje.

 

Dijagnoza

 

Metode koje se koriste za dijagnostiku raka dojke su UZ dojke, MRI, biopsija dojke, imunohistohemijski test i genetski testovi za prepoznavanje mutacija koje uzrokuju rak dojke.

Liječenje

 

Hirurški tretman je primaran u liječenju raka dojke, ali se mogu primjenjivati i drugi načini liječenja. Operativni zahvati podrazumijevaju mastektomiju, lumpektomiju i rekonstrukciju dojke. 

Operativni tretman može se kombinovati s jednim ili više sljedećih tretmana: hemoterapijom, radioterapijom (uključujući intraoperativnu radioterapiju-IORT), imunoterapijom, hormonskom terapijom (uključujući terapiju selektivnim modulatorom estrogenskih receptora-SERM) i ciljanom biološkom terapijom („pametni lijekovi“).

 

Prevencija

 

Procjenjuje se da je 30% slučajeva raka dojke uzrokovano djelovanjem promjenjivih faktora  rizika. Smanjite rizik od raka dojke donošenjem i provođenjem  boljih odluka u ponašanju koje uključuju:

– održavanje zdrave tjelesne težine

– redovnu fizičku aktivnost

– izbjegavanje štetne upotrebe alkohola

– dojenje

– prestanak pušenja i izbjegavanje izlaganja duhanskom dimu

– izbjegavanje dugotrajne upotrebe hormona

– izbjegavanje pretjeranog izlaganja zračenju.

The International Breast Cancer Awareness Day, the most important day in the month dedicated to the fight against this disease, is observed on October 24th. The goal of this important date is to raise awareness about the importance of timely prevention, diagnosis, and treatment, with the message that no one is alone in this fight.

 

Today, in support of all those bravely facing breast cancer, we call on all citizens to stand by those battling this illness, offer support and motivation, and remind everyone of the importance of regular check-ups. Together, we can raise awareness, lift our voices, and support one another. Let us unite in the fight against breast cancer and ensure a better future for society as a whole.

 

Prevention is not the only focus of this day, but also the necessity of institutional support for oncology patients, especially in the procurement of necessary medications.