SVJETSKI DAN DIJABETESA 2024.

 

Svjetski dan dijabetesa (šećerne bolesti) obilježava se svake godine 14. novembra, kao najveća svjetska kampanja podizanja svijesti o dijabetesu.

Ovaj dan je postao službeni dan Ujedinjenih naroda (UN) 2006. godine, a obilježava se na rođendan Fredericka Bantiga, koji je zajedno sa Charlesom Bestom 1922. godine otkrio inzulin.

Svjetski dan dijabetesa pruža priliku za podizanje svijesti o šećernoj bolesti kao globalnom javnozdravstvenom problemu i poticanja kolektivnih i individualnih aktivnosti koje su potrebne za poboljšanje prevencije, dijagnoze i liječenja ove bolesti.

 

Ovogodišnja tema obilježavanja Svjetskog dana dijabetesa „Rušimo barijere, premostimo nedostatke“, usmjerena je na bitnost smanjenja rizika od dijabetesa i osiguravanja da svi oboljeli od šećerne bolesti imaju pristup ravnopravnom, sveobuhvatnom, pristupačnom i kvalitetnom liječenju kao i zdravstvenoj zaštiti.

 

AKTIVNOSTI ZAVODA

 

ZU Zavod za javno zdravstvo USK povodom obilježavanja Svjetskog dana dijabetesa, koji se obilježava 14.11.2024. godine u gradu Bihaću, ove godine dati će svoj doprinos i podršku u aktivnostima koje organizira Udruženje djece i omladine oboljele od dijabetesa USK-a.

Povodom obilježavanja ovog značajnog datuma, na gradskom trgu u Bihaću organizirat će se mjerenje visine ŠUK-a i krvog tlaka, kao i podjela edukativnog materijala te razgovor i edukacija svih zainteresiranih građana, s ciljem podizanja svijesti o bitnosti prevencije, zdravog načina života, ranog otkrivanja, dijagnosticiranja i liječenja šećerne bolesti.

Također ZU Zavod za javno zdravstvo USK, u sklopu Službe za preventivnu zaštitu mladih u školama i fakultetima sa promocijom zdravlja, organizirat će niz predavanja u osnovnim školama na temu “Dijabetes u dječjem uzrastu” , s ciljem podizanja svijesti učenika o prevenciji, dijagnostici i liječenju šećerne bolesti, pravilnoj ishrani, fizičkoj aktivnosti te zdravim stilovima života.

 

Diabetes mellitus (šećerna bolest, dijabetes) je hronična bolest iz grupe poremećaja metabolizma.

Nastaje kada gušterača više ne luči dovoljno inzulina ili ne iskorištava postojeći inzulin. Ovakvo stanje dovodi do hiperglikemije- povišenog nivoa šećera u krvi, čije dugotrajno prisustvo može dovesti do oštećenja tkiva, organa i za posljedicu imati ozbiljne komplikacije.

 

Faktori koji mogu povećati rizik od razvoja šećerne bolesti su :

 

  • prekomjerna tjelesna težina (80% osoba sa šećernom bolesti tipa 2 imaju prekomjernu tjelesnu težinu),
  • starost (u dobi iznad 40 godina učestalost šećerne bolesti raste),
  • nedostatak fizičke aktivnosti,
  • nasljedni faktori – genetska predispozicija,
  • pojava dijabetesa u trudnoći,
  • smanjena tolerancija na glukozu,
  • dugotrajna izloženost stresu.

 

Za dijabetes se može primijeniti „Pravilo polovina“, koje ukazuje da:

 

  • samo polovina osoba oboljelih od dijabetesa ima uspostavljenu dijagnozu, odnosno polovina oboljelih i ne zna da ima šećernu bolest,
  • da u prosjeku samo polovina pacijenata sa utvrđenom dijagnozom prima odgovarajuću terapiju u odgovarajuće vrijeme,
  • da svi pacijenti koji primaju terapiju ne dosežu terapijske ciljeve,
  • da polovina pacijenata koji dosežu terapijske ciljeve (samo oko 6% od svih osoba sa dijabetesom) nema komplikacije dijabetesa i žive relativno kvalitetan život.

 

Države članice Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) su podržale 5 globalnih ciljeva koje treba postići do 2030.godine, a tiče se osoba oboljelih od dijabetesa.

Ciljevi podrazumijevaju da:

 

  • 80% oboljelih od dijabetesa imaju uspostavljenu pravovremenu dijagnozu,
  • 80% osoba sa dijagnosticiranim dijabetesom imaju zadovoljavajuću kontrolu vrijednosti šećera u krvi,
  • 80% osoba sa dijagnosticiranim dijabetesom imaju odgovarajuće vrijednosti krvnog pritiska,
  • sve osobe sa dijabetesom tip 1, imaju pristup samokontroli vrijednosti šećera u krvi.

 

Ključne činjenice o dijabetesu

 

  • Dijabetes tipa 1 nije moguće spriječiti. 
  • Dijabetes tipa 2 često se može spriječiti zdravom prehranom, redovnom tjelesnom aktivnošću, održavanjem normalne tjelesne težine i izbjegavanjem pušenja.
  • Dijabetes je glavni uzrok sljepoće, zatajenja bubrega, srčanog udara, moždanog udara i amputacije donjih udova.
  • Dijabetes se može liječiti, a njegove komplikacije izbjeći ili odgoditi redovnim pregledima i liječenjem.
  • Osobe s dijabetesom trebale bi redovno odlaziti na preglede radi otkrivanja komplikacija kako bi se pomoglo u ranom otkrivanju. To uključuje provjeru bolesti bubrega, redovne preglede očiju i procjenu stopala.
  • Prestanak pušenja smanjuje rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 za 30-40%.
  • Dijabetes je povezan s dvostruko većim rizikom od tuberkuloze (TBC) i većim rizikom od tuberkuloze rezistentne na više lijekova. Osobe s tuberkulozom i dijabetesom imaju dvostruko veću vjerojatnost da će umrijeti tokom liječenja tuberkuloze i dvostruko veći rizik od recidiva tuberkuloze nakon završetka liječenja.
  • Samo oko 50% ljudi s dijabetesom tipa 2 dobiva inzulin koji im je potreban, često zato što si zdravstveni sistem njihove zemlje to ne može priuštiti.

World Diabetes Day is observed every year on November 14th as the largest global campaign to raise awareness about diabetes. This day became an official United Nations (UN) observance in 2006 and is celebrated on the birthday of Frederick Banting, who, together with Charles Best, discovered insulin in 1922.

 World Diabetes Day provides an opportunity to raise awareness about diabetes as a global public health issue and to encourage collective and individual actions needed to improve the prevention, diagnosis, and treatment of the disease.

 

This year's theme for World Diabetes Day, "Breaking Barriers, Bridging Gaps", focuses on the importance of reducing the risk of diabetes and ensuring that all people living with diabetes have access to equitable, comprehensive, affordable, and quality treatment and healthcare.