Zaštitite se na vrijeme: Pripreme za tople ljetne dane

 

S dolaskom ljetnih mjeseci i porastom temperatura, sve više vremena provodimo na otvorenom – na plažama, u prirodi ili jednostavno šetajući gradom. Iako sunce i toplina mogu pozitivno uticati na naše raspoloženje i zdravlje, izloženost visokim temperaturama može predstavljati ozbiljan zdravstveni rizik, posebno za djecu, starije osobe, trudnice i hronične bolesnike. Kako bismo očuvali zdravlje i uživali u ljetu bez posljedica, važno je pridržavati se sljedećih zaštitnih mjera:

 

1. Izbjegavajte boravak na suncu u najtoplijem dijelu dana

Sunčevo zračenje je najintenzivnije između 10 i 17 sati. U tom periodu preporučuje se boravak u hladu, rashlađenim prostorijama ili klimatiziranom ambijentu. Ako ste primorani izlaziti, potrudite se da to bude u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim satima.

2. Nosite laganu i svijetlu odjeću

Odaberite prozračnu, laganu i široku odjeću svijetlih boja koja prekriva što veći dio tijela. Ne zaboravite šešire, sunčane naočale sa UV zaštitom i udobnu obuću.

3. Redovno nanosite kremu za sunčanje

Koristite kreme sa zaštitnim faktorom (SPF) 30 ili više, posebno ako ste na suncu duže vrijeme. Nanosite kremu svaka dva sata, kao i nakon kupanja ili znojenja.

4. Unosite dovoljno tekućine

Tokom vrućih dana važno je piti vodu redovno, čak i kada ne osjećate žeđ. Preporučuje se izbjegavanje alkoholnih pića, gaziranih sokova i napitaka s puno kofeina jer mogu dodatno dehidrirati organizam.

5. Pazite na prehranu

Birajte laku i svježu hranu, bogatu voćem i povrćem. Izbjegavajte teške, masne i jako začinjene obroke. Konzumirajte češće, ali manje obroke.

6. Ne ostavljajte djecu i životinje u vozilima

Nikada, čak ni na nekoliko minuta, ne ostavljajte dijete ili kućnog ljubimca u zatvorenom automobilu. Temperatura unutar vozila može rapidno narasti i dovesti do toplotnog udara ili čak smrtnog ishoda.

7. Prilagodite fizičku aktivnost

Ukoliko vježbate ili se bavite fizičkom aktivnošću, planirajte ih za rano jutro ili večer. Pratite signale svog tijela i pravite redovne pauze u hladu.

8. Pratite vremenske prognoze i upozorenja

Obratite pažnju na upozorenja nadležnih službi o ekstremnim vremenskim prilikama, UV indeksu i kvaliteti zraka.

9. Brinite o osjetljivim skupinama

Posebnu pažnju posvetite starijim osobama, maloj djeci i osobama s hroničnim bolestima. Provjerite ih redovno i pomozite im u osiguravanju rashlađenog prostora i dovoljnog unosa tekućine.

Ljeto je idealno vrijeme za odmor i uživanje, ali samo ako pristupimo odgovorno i svjesno svom zdravlju. Pridržavanjem navedenih preporuka, štitimo ne samo sebe nego i one najranjivije među nama.

Zavod za javno zdravstvo USK-a poziva sve građane da ostanu informirani, hidrirani i zaštićeni – i neka ovo ljeto bude sigurno i zdravo!