Komarci - Kako se zaštiti ?

U ljetnim mjesecima često smo izloženi ubodima i uznemiravanju od strane komaraca.

Osim što su molestanti (napasnici), koji dosađuju ljudima i ometaju ih pri boravku u prirodi, radnim ili rekreativnim aktivnostima itd., poznato je da komarci mogu biti prenosnici (vektori) niza uzročnika zaraznih bolesti, kao što su malarija, žuta groznica, groznica Zapadnog Nila, itd.

Stoga, suzbijanje komaraca i zaštita od njihovog djelovanja imaju veliki javno zdravstveni značaj.

Osim organiziranog javno zdravstvenog djelovanja i provođenja programa opštih mjera za suzbijanje komaraca, podsjećamo na važnost individualnih mjera zaštite od komaraca, koje možete sami poduzeti i zaštititi se od njihovog djelovanja:

l  Ukoliko je moguće,izbjegavati boravak na otvorenom u razdoblju najveće aktivnosti komaraca, od sumraka do zore.

l  Prilikom boravka na otvorenom, nositi odjeću dugih rukava i nogavica.

l  Koristiti repelentna sredstva koja odbijaju komarce, a nalaze se u raznim oblicima (kreme,   

     sprejevi).

Neophodno je da pri upotrebi repelenata strogo slijedite upute proizvođačadotičnog sredstva, kao i opšte upute za njihovu primjenu:

ü  Voditi računa da repelant ne dođe u kontakt sa sluznicama nosa, očiju, usta, a ako je u obliku spreja, ne raspršavajte ga direktno na lice, napršćite ga na ruke i razmažite po licu.

ü  Djeca ne treba sama da stavljaju repelent, niti ga treba djeci nanositi na ruke i u blizinu očiju.

ü  Ne primjenjivati repelent na kožu izgorjelu od sunca, niti na oštećenu kožu.

ü  Nakon nanošenja repelenta oprati ruke.

ü  U uvjetima visoke vlažnosti i velike vrućine, repelent češće nanositi (npr. svaka 3-4 sata).

ü  Preporučena doza repelenta ne smije se prekoračiti, posebno kada su u pitanju djeca i, napominjemo ponovno, potrebno se striktno pridržavati uputa proizvođača.

ü  Nakon povratka u zatvoreni prostor, zaštićen od komaraca, oprati kožu vodom i sapunom.

ü  Da bi stambeni prostor bio zaštićen od ulaska komaraca, prozore i vrata zaštiti gustim mrežama. 

 

l  balkone, terase, vrtove i zelene površine treba održavati čistima i urednima

l  redovito kositi travu radi izbjegavanja pojave visoke trave kao staništa za odrasle jedinke

l  potrebno je uklanjati vegetaciju koja stvara hlad oko vodenih staništa i unijeti predatore, npr. ribe, vodozemce i kukce u bare i vrtna jezerca radi prirodnog smanjenja brojnosti ličinki

l  redovito uklanjati krupni otpad (gume, bačve)

l  sve ostale materijale (npr.plastične folije, tende, cerade)trebaodlagati tako da se        izbjegne nakupljanje kišnice

l  spremnike za vodu kao npr. kade, bačve i posude za zalijevanje vrtova treba pokriti   pokrovima od plastike ili sličnog nepromočivog materijala ili mrežom protiv komaraca

l  u vrtovima i dvorištima treba pregledavati mjesta gdje se nakuplja kišnica, a posude u kojima se nakuplja voda kao npr. tanjirići ispod vaza za cvijeće, posude iz kojih životinje (domaći ljubimci) piju vodu idr. periodički prazniti i čistiti svakih sedam dana

l  u okruženjima gdje žive i borave ljudi (terase, vrtovi, parkovi) treba izbjegavati nakupljanje vode i ukljanjati sve predmete koji bi mogli nakupljati vodu za razvoj larvi komaraca, kao npr. kante, kantice, bačve, posude, dječje bazene, itd.

l  sve eventualne spremnike vode treba pravilno i čvrsto zatvoriti poklopcem

l  sve posude koje se povremeno koriste za cvijeće i zalijevanje treba odlagati na način da se izbjegne nakupljanje vode u slučaju kiše

l  vlasnici svih radionica i objekata koji u sklopu posla skladište gume trebaju prazniti vodu iz guma, složiti gume u oblik piramide i zaštititi ih nepropusnom folijom, te ukloniti gume koje se ne koriste i provoditi dezinsekciju nepokrivenih guma svakih 7 dana

l  na gradilištima treba sprječavati nakupljane vode u spremnicima i žlijebovima te svim drugim potencijalnim mjestima pogodnim za nastanak legla komaraca

l  potrebno je obratiti pozornost na septičke jame, koje mogu postati veliko leglo komaraca, poklopac septičke jame treba držati hermetički zatvorenim, ako nije moguće zatrpati je pijeskom ili zemljom

l  sustave za prikupljanje vode, drenažu i odvodnju treba održavati ispravnima radi sprječavanja zadržavanja vode

 

 

Kako ublažiti svrab ujeda komarca ?

 

Topla voda ili topla žlica

Sekret koji komarci ubrizgaju u domaćina ne može djelovati pri povišenoj temperaturi.    Ručnik natopite toplom vodom, ocijedite ga i prislonite na mjesto ugriza, a toplina će poništiti odgovor histamina. Jednako tako možete ugrijati žlicu u toploj vodi i pritisnuti je na kvržicu.

Hladna voda ili led

Iznenađujuće, od velike će vam pomoći biti i hladni oblog ili led. Hladnoća će pomoći u   sužavanju krvnih žila i kapilara te tako smanjiti cirkulaciju i spriječiti širenje seruma komarca. Istovremeno, hladnoća će umrtviti živce na koži i tako ublažiti iritantni osjećaj svraba.

Limun                                                                          Citrusna kiselina iz agruma može ublažiti svrbež na mjestu ugriza komarca. Jednostavno pritisnite krišku limuna na ubod komarca i držite ga na tom mjestu pet do deset minuta. Probajte napraviti oblog od limunovog soka i jabučnog octa.

 

Banana

Ogulite jednu bananu i unutrašnjom stranom kore trljajte mjesto ugriza komarca. Ostavite neka se osuši bez ispiranja i ponovite ako svrbež nije nestao. Ovaj trik možete koristiti i ako ste imali nenadani "susret" s otrovnim bršljanom.

Soda bikarbona

Napravite pastu koja se sastoji od malo sode bikarbone (koja će neutralizirati sekret komarca) i nekoliko kapi tople vode. Sastojke dobro pomiješajte i nanesite na mjesto uboda, ali pastu nemojte utrljati. Ostavite neka djeluje 15 minuta te isperite vodom.

Pasta za zube

Najbolje bi bilo koristiti pastu za zube s metvicom kako biste ublažili svrab uboda komarca, s obzirom na to da ulje metvice ima i protuupalna i analgetička svojstva. Jednostavno nanesite malo zubne paste na mjesto uboda i ostavite neka se osuši.

Ako se nakon uboda komaraca, ispolje teški simptomi poput visoke temperature, bolova u zglobovima, otoka, osjećaja gušenja, pada krvnog pritiska, poremećaja svijesti, neophodno je hitno potražiti medicinsku pomoć!

Ako putujete u zemlje u kojima je povećan rizik od oboljenja koje mogu prenijeti komarci, obratite se ljekaru koji će vas informirati o potrebi za vakcinacijom i ostalim preventivnim mjerama.