Svjetski dan voda 2018 godine

 

Svjetski dan voda obilježava se u cijelome svijetu 22. marta s ciljem skretanja pozornosti na izuzetnu važnost vode i vodnih resursa. Tema Svjetskog dana vode za 2018 je "Priroda za vodu", što se odnosi na istraživanje iskoristivosti prirode za prevazilaženje izazova u 21. stoljeću. Centralna poruka obilježavanja ovog dana se odnosi na to da su rješenja bazirana na prirodi (nature based solutions), održiv i isplativ način da se pomogne rebalansu vodnog ciklusa, ublažavanju efekta klimatskih promjena, a samim tim i poboljšanju zdravlja ljudi. Koristeći rješenja bazirana na prirodi, kako bi pomogli u ispunjavanju potreba za vodom rastuće populacije, doprinosimo stvaranju kružne ekonomije, a ujedno time pomažemo zaštiti prirodno okruženje, te doprinosimo smanjenju zagađenja- što predstavlja dva ključna cilja održivog razvoja, a koji obavezuje populaciju da obezbijedi dostupnost i održivo upravljanje vodom za sve do 2030. godine.

Svojim aktivnostima čovjek se sve više upliće u cikluse koji povezuju zemlju, vodu i atmosferu. Nekontrolisana sječa šuma, prevođenje pašnjaka u obradive površine, dovodi do promjena mikroklime i do povećanja površinskog oticanja padavina, stepena erozije i promjena hemijskog i biološkog sastava površinskih i podzemnih voda. Kvalitet vode za piće zavisi od osobina vode na izvorištu, od učinka postrojenja za poboljšanje kvaliteta, ako postoji u sistemu, i od eventualnih promjena u sistemu za raspodjelu vode, tj. cjevovodima i rezervoarima.

Kvalitet vode na izvorištima podložan je promjenama izazvanim prirodnim pojavama, kao što su: - promjena temperature zraka, vode i tla, padavine, poniranje vode, fizičke, hemijske, mikrobiološke i biohemijske promjene sastava vode na površini i u zemljištu. Posebno su od značaja promjene prouzrokovane djelovanjem čovjeka, kao što su: promjena prirodnog režima izgradnjom objekata radi korišenja voda, zagađenja iz domaćinstava (otpadne vode i čvrsti otpad), poljoprivrede i stočarstva (đubrenje i otpad), energetike (eksploatacija i prerada nafte, plina i uglja, termoelektrane), prehrambene, hemijske i metalne industrije, rudarstva i dr. S obzirom na porast broja stanovništva i razvoj svih navedenih delatnosti, ova su zagađenja sve veća, sve raznovrsnija i u velikom broju slučajeva sve opasnija ili je njihovo djelovanje nedovoljno poznato.

Opskrba stanovništva zdravstveno ispravnom vodom za piće je složen zadatak koji ovisi o mnogo faktora. To su prvenstveno kvaliteta i čistoća vode u prirodi zahvaćene za vodoopskrbu (vode izvora, bunara, jezera, vodotoka), način pročišćavanja i dezinfekcije vode, te sanitarno - tehnički i higijenski uvjeti vodoopskrbnih objekata. Zdravstveno ispravna voda za piće je voda dobrih organoleptičkih osobina (bez boje, mutnoće i mirisa), bez prisustva tvari u koncentracijama koje bi štetno mogle djelovati na ljudski organizam (hemijski ispravna voda) i bez uzročnika bolesti koje se prenose vodom za piće (mikrobiološki ispravna voda).

Kontrola zdravstvene ispravnosti vode za piće
Tokom 2017. godine obrađena su 3232 uzorka na mikrobiološku i fizičko - hemijsku analizu, od toga 227 uzoraka vanrednih analiza voda za piće, kao i 30 mikrobioloških i fizičko - hemijskih uzoraka kupališta (bazeni).

Broj obrađenih uzoraka vode za piće (vanredne i redovne) na mikrobiološku analizu u 2017. godini iznosio je 1659, od čega je 1306 uzoraka odgovaralo zahtjevima propisanim Pravilnikom o zdravstvenoj ispravnosti vode, što procentualno čini 78,7%, a 353 uzoraka nije dalo zadovoljavajuće rezultate što procentualno čini 21,3 %.

Kvalitet vode za piće može široko i brzo varirati. Ovo je naročito slučaj kod fekalne kontaminacije, obzirom da se radi o krškim izvorištima koji daju vodu dobrog kvaliteta tokom sušne sezone, a kada počnu obilnije padavine može postati veoma kontaminiran, ukoliko njegova zaštita nije adekvatna.

Obzirom na stanje kvaliteta površinskih i podzemnih voda, stanja zagađenosti voda uopće, veoma je važno da institucije i stručna javnost shvati ozbiljnost problema i neophodnost zaštite ukupne čovjekove okoline, pored osvješćivanja institucija i javnosti o potrebi očuvanja vode, obaveza sviju nas ostaje i jeste briga o kontinuiranom čuvanju naših izvorišta, na čuvanju njihove prirodnosti i čistoće.