Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze 24.mart/ožujak

Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze 24.mart/ožujak

 

 

“Traži se: Lideri za svijet bez Tuberkuloze!”
 
24.mart/ožujak obilježava se svake godine kao Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze u svrhu podizanja svijesti javnosti o devastirajućim posljedicama tuberkuloze kako na zdravlje, tako i na socio-ekonomski status, te kako bi se podigli napori u zaustavljanju globalnog širenja tuberkuloze. 
Datum označava dan 1882.godine kada je dr. Robert Koch objavio otkriće bakterije koja uzorkuje tuberkulozu, što je otvorilo nove pristupe za dijagnostiku i liječenje ove bolesti. 
 
Uprkos značajnom napretku ostvarenom u poslednjih desetljeća, TB i dalje predstavlja glavnog infektivnog uzročnika u svijetu koji svaki dan odnese 4 500 života. Veliki zdravstveni problem predstavljaju multirezistetni sojevi TB-a (MDR-TB) koji prijete poništenju svih napredaka koji su ostvareni u borbi protiv tuberkuloze. 
 
ŠTA JE TUBERKULOZA ?
 
 Tuberkuloza je bolest prouzrokovana infekcijom Mycobacterium tuberculosis (izvor zaraze čovjek)., rjeđe M. Bovis (izvor zaraze govedo).
 Svaki dio tijela oboljeva od tuberkuloze ali najčešće pluća, - plućna tuberkuloza, a od ekstrapulmonalnih lokacija to su moždane ovojnice, bubreg, limfni čvorovi, mišići, zglobovi itd. Praktično nema tkiva ili organa koji ne može biti zahvaćen tuberkulozom. Oboljeli od tuberkuloze može duže bolovati i u svojoj okolini izlučivati klice a da se klinički i ne posumnja na tuberkulozu.
 
IZVOR ZARAZE
 
   U najvećem broju oboljelih izvor zaraze je bolestan čovjek. Zarazna je samo pulmonalna i laringealna tuberkuloza. Čovjek je zarazan dokle god izlučuje u spoljnu sredinu žive bacile tuberkuloze: kada kašlje, kiše, govori, pjeva ili pljuje.
 
NAČIN PRENOŠENJA
 
   Infekcija se širi prvenstveno aerogeno - putem zraka. Preko zaraženih kapljica i sluzi koje oboljeli izlučuje u vanjsku sredinu.
Tuberkuloza je poznata socijalna zarazna bolest jer je uveliko uvjetuje neimaština, -standard jedne sredine. 
Ona je učestalija među gradskim stanovništvom. Infekcija se najčešće ostvaruje u porodici, dječijim ustanovama, školama, domovima za starije osobe itd. Najugroženija su mala djeca i starije osobe. Pretežno se javlja pojedinačno ali i epidemijski u prenatrpanim zatvorenim ili poluzatvorenim kolektivima.
 
SIMPTOMI TUBERKULOZE
 
Hronični kašalj, više od 3 sedmice,
subfebrilne temperature, noćno znojenje,
gubitak težine,
gubitak apetita,
mršavljenje,
bol u prsima i
obilan pa i krvav ispljuvak,
Hemoptoja kod zdrave osobe često je prvi znak TBC pluća.
 
 
PREVENCIJA
 
Bolji društveni standard naročito u onim segmentima koji izravno utječu na oboljevanje od tuberkuloze (pretrpan smještaj, loša prehrana),
Laboratorijski i rentgenski pregled oboljelih, kontakata i sumnjivih,
Osigurati kućni nadzor nad oboljelim (patronaža)
Liječnički pregled i RTG pluća kod sumnjivih prije stupanja na posao.
Sprovođenje kemoprofilakse kod užih kontakata oboljelih, u kućnom liječenju,
BSG vakcinacija djece prema kalendaru vakcinacije
 
EPIDEMIOLOŠKA SITUACIJA TUBERKULOZE NA UNSKO SANSKOM KANTONU
 
U toku 2011. godine UNDP je podržao uspostavljanje jedinica za kontrolu tuberkuloze širom BiH, obezbijedio edukaciju angažovanog osoblja, kao i rekonstrukciju i opremanje kancelarija, a u narednom periodu izvršena je rekonstrukcija laboratorija i uspostavljanja dva odjeljenja za tretman multirezistentne tuberkuloze u skladu sa Evropskim standardima. Od 2011. godine funkcionira i NTP jedinica za USK.
 
 
 
U 2017. godini najveći broj oboljelih u odnosu na broj stanovnika registriran je na općinama: Velika Kladuša, Bos.Krupa i Cazin. Ukupan broj prijavljenih oboljenja od tuberkuloze je 92 sa 5 smrtnih ishoda među populacijom starije dobi.