Evropska / Svjetska sedmica imunizacije 2018 (24.04. - 30.04.)

Svake godine u posljednjoj sedmici aprila zemlje članice Svjetske zdravstvene organizacije, uključujući Bosnu i Hercegovinu, obilježavaju Evropsku/Svjetsku sedmicu imunizacije s ciljem podizanja svijesti javnosti o važnosti imunizacije, kao i poboljšanja obuhvata imunizacijom.
 
Imunizacija je jedna od najuspješnijih javnozdravstvenih inicijativa. Njom se preveniraju bolesti, komplikacije i smrtni ishodi od vakcinama preventabilnih bolesti uključujući teške oblike tuberkuloze, hepatitis B, difteriju, tetanus, pertusis (veliki kašalj), poliomijelitis (dječiju paralizu), bolesti izazvane Haemophilius influenzae tip B (HiB), morbille (ospice), rubeola i parotitis (zaušnjaci).
 
Imunizacija spašava milione života i jedna je od najuspješnijih i najisplativijih zdravstvenih intervencija na svijetu. Ipak, u svijetu postoji više od 19 miliona nevakcinisane ili nepotpuno vakcinisane djece. Svako deseto dijete nikada nije vakcinisano i najvjerojatnije nikada nije ušlo u sistem zdravstvene zaštite. 
 
 
Svjetska sedmica imunizacije obilježava se u zadnjoj sedmici aprila i nastoji istaknuti kolektivnu akciju potrebnu kako bi se osiguralo da je svaka osoba zaštićena od bolesti koje se mogu spriječiti vakcinama. Ovogodišnja tema: “Protected Together, #VaccinesWork”,„Zajedno Zaštićeni, #Vakcine Djeluju“, potiče ljude na svim razinama - od donatora do šire javnosti - da idu dalje u svojim nastojanjima da povećaju pokrivenost imunizacijom za veće dobro.
Cilj Svjetske sedmice imunizacije 2018. godine je potaknuti veću borbu za imunizacijom širom svijeta, s posebnim naglaskom na važnosti imunizacije, kao i poboljšanja obuhvata imunizacijom.
 
Zašto je imunizacija bitna sada više nego ikada
 Proširenje pristupa imunizaciji ključno je za postizanje ciljeva održivog razvoja. Rutinska imunizacija je osnova snažne primarne zdravstvene zaštite i univerzalnog zdravstvenog osiguranja - početnu tačku zdravstvene zaštite na početku života svakog djeteta i priliku za zdrav život od samog početka.
Imunizacija je također temeljna strategija za postizanje drugih zdravstvenih prioriteta, od kontrole virusnog hepatitisa, do suzbijanja antimikrobne rezistencije, do pružanja platforme za adolescentsko zdravlje i poboljšanje antinatalne i njege novorođenčadi.
  
 
 
 
U prethodnim godinama, zemlje Evropskog regiona su suočene sa epidemijama malih boginja, rubeole, zaušnjaka koje se javljaju kod osjetljive populacije koja nije vakcinisana ili nije vakcinisana na vrijeme. Kako zarazne bolesti ne poznaju granice epidemije se šire iz zemlje u zemlju. Zato moramo promijeniti stavove građana, koji moraju znati da je imunizacija najveće dostignuće u zdravstvenoj znanosti budući da nas štiti od značajnog broja bolesti.
 
Postignuti kolektivni imunitet, koji je rezultat visokog obuhvata imunizacijom u zajednici, značajan je za najosjetljivije članove zajednice koji su premladi za vakcinisanje, za trudnice i osobe koje ne mogu biti vakcinisane zbog medicinskih kontraindikacija. Vakcinacija djece je ključna javnozdravstvena strategija u kontroli vakcino preventabilnih zaraznih bolesti, kako kod nas tako i u drugim zemljama. 
 
Suradnja roditelja u razumijevanju i prihvatanju vakcinacije su prioritet u postizanju i održavanju visokog obuhvata imunizacijom i sprječavanju potencijalnih epidemija. Zbog posljedica nevakcinacije najugroženija su djeca do pet godina i trudnice.
Postoji rizik i zbog toga se želi skrenuti pažnja roditeljima i zdravstvenim radnicima da se vakcinišu sva djeca koja su propustila vakcinaciju, kako niko ne bi bio doveden u rizik. 
 
 
Imunizacija je rezultat kolektivne odgovornosti. Učinite sve da Vi i članovi Vaše porodice budete pravovremeno i potpuno vakcinisani.