Svjetski dan bez duhanskog dima: “Pušenje i bolesti srca” (31.05.)

 

Svake godine, 31. maja, Svjetska zdravstvena organizacija WHO i partneri obilježavaju Svjetski dan bez duhana, naglašavajući zdravstvene i druge rizike upotrebe duhana te zagovaraju efikasne politike za smanjenje potrošnje duhana.
Ovogodišnji slogan Svjetske zdravstvene oragnizacije (WHO), povodom 31.maja Svjetskog dana bez duhanskog dima je: ˝Pušenje i bolesti srca˝.
Svjetski dan bez duhanskog dima fokusira se na značaj i posljedice nastanka bolesti srca, uzrokovanih konzumacijom duhanskih proizvoda.
Kardiovaskularne (srčane) bolesti ubijaju više ljudi nego bilo koji drugi uzročnik smrti, a upotreba duhana i pasivna izloženost duhanskom dimu doprinose u 12% svih smrti od srčanih bolesti. Duhan je drugi vodeći uzrok bolesti srca, nakon visokog krvnog pritiska.(WHO)
 
U sastavu duhanskog dima pored nikotina, katranskih spojeva, spojeva iritativnog djelovanja, glavni uzročnik promjena na srcu i krvnim sudovima je ugljični monoksid koji smanjuje snabdijevanje organizma sa kisikom, povećava nivo karboksihemoglobina u krvi  i ubrzava  aterosklerotične promjene na  krvnim sudovima. 
  Pušenje se povezuje sa nastankom sljedećih bolesti srca i krvnih sudova: 
koronarna bolest, 
kardiomopatija,
angina pectoris,
 infarkt miokarda, 
aritmije, 
aneurizma aorte,
bolesti periferne cirkulacije i obliterirajući tromboangitis (Buergerov-ova bolest).
 
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorava da svake godine širom svijeta od posljedica pušenja umire preko 7 miliona ljudi, među kojima oko 900 000 nepušača koji umiru usljed izloženosti duhanskom dimu od strane drugih pušača. Skoro 80% od ukupno 1 milijarde pušača u svijetu, dolaze iz nerazvijenih ili srednje razvijenih zemalja, sa najvećim teretom oboljevanja i smrtnosti od pušenjem uzrokovanih bolesti i stanja.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, posljednjih godina u vodećim uzrocima  smrti stanovništva Federacije BiH dominiraju oboljenja koja se između ostalih faktora rizika povezuju sa pušenjem. Tako u 2016. godini, 53,1% vodećih uzroka  smrtnosti stanovništva Federacije BiH predstavljaju kardiovaskularne bolesti (stopa 508,2/100.000 st.) i 21,0% maligne neoplazme  (stopa 208,1/100.000 st.) što predstavlja gotovo ¾ svih uzroka smrti.
U 2016. godini pet vodećih uzroka smrti od bolesti srca i krvnih sudova predstavljaju  akutni infarkt miokarda sa stopom od 90,6 na 100.000 stanovnika, moždani udar sa stopom 86,7/100.000 stanovnika,  srčani zastoj sa stopom od  68,1 na 100.000 stanovnika,  kardiomiopatija sa stopom 63,4 na 100.000 stanovnika i esencijalna hipertenzija sa stopom 41,2 na 100.000 stanovnika što predstavlja  značajno povećanje u odnosu na prethodne godine.
 
U ukupnom registrovanom morbiditetu - obolijevanju stanovništva Unsko-sanskog kantona u 2016. godini , a prema podacima primarne zdravstvene zaštite, oboljenja cirkulatornog sistema nalaze se na drugom mjestu, u deset vodećih oboljenja ukupnog stanovništva, odmah poslije oboljenja respiratornog sistema (J00-J99).
 
Bolesti povezane s pušenjem ozbiljan su uzrok radne nesposobnosti i prerane smrti, pa bi se suzbijanjem pušenja moglo učiniti više u pravcu poboljšanja zdravstvenog stanja i produljenja ljudskog života, nego bilo kojom drugom akcijom na polju preventivne medicine. Stoga, sprječavanje pušenja treba biti osnova svakog preventivnog medicinskog programa.
 
RECITE NE PUŠENJU!
ODABERITE ZDRAVLJE, NE PUŠENJE!
ČUVAJTE SVOJE SRCE !