Međunarodni dan protiv zloupotrebe i nezakonite trgovine drogama- 26.06.2018.g.

 Rezolucijom 42/112, 1987. godine Generalna skupština UN-a proglasila je 26. juni Međunarodnim danom protiv zloupotrebe i nezakonite trgovine drogama, želeći upozoriti svjetsku javnost na sverastući problem zloupotrebe droga i potrebu aktivnog uključivanja svih aktera, kako na svjetskom, tako i na nacionalnom nivou, u akciju sa zajedničkim ciljem – stvaranje međunarodnog društva bez zloupotrebe droga.
Ovogodišnji slogan kampanje Ureda Ujedinjenih nacija za droge i kriminal (UNDOC) je"Prvo slušaj - Slušanje djece i mladih prvi je korak da im pomognete da rastu zdravo i sigurno".
Cilj je podrška prevenciji upotrebe droga koja je zasnovana na naučnim dokazima o efikasnosti, kao i povećanja efektivnog investiranja za dobro djece i odraslih. Prevencija u oblasti zloupotrebe psihoaktivnih supstanci je sklop psiholoških, socijalnih, pravnih i zdravstvenih aktivnosti sa ciljem sprječavanja oštećenja zdravlja, nastanka bolesti i posljedica izazvanih rizičnim ponašanjem, tj. korištenjem psihoaktivnih supstanci.
Učinkovita prevencija ovisnosti podrazumijeva djelovanje kojim se utječe na uzroke tog fenomena. Društveni čimbenici kao što su ponuda i dostupnost droga, funkcioniranje pravne države, utjecaj medija, kvaliteta života i standard, moralno stanje društva i afirmirani sustav vrijednosti, pozicija obitelji u zajednici i funkcionalnost obiteljskog odgoja. 
Djeca odgojem upućena u proces donošenja kvalitetnih odluka, kod kojih je ponašanje upravljano razmišljanjem i prosuđivanjem stvari i ako im je pravilno izgrađena savjest (usađen osjećaj za razlikovanje između “dobra i zla”), znatno lakše i uspješnije kontroliraju ponašanja i otpornija su na štetne vanjske utjecaje. 
 
 
Neki od rizičnih čimbenika su.
Haotična obiteljska okolina, posebno takva u kojoj roditelji zlorabe drogu ili boluju od duševnih bolesti;
Neučinkovito roditeljstvo, posebice s djecom teške naravi ili s poremećajima u ponašanju;
Nedostatak veza roditelj-dijete i nedostatak odgoja;
Neprikladno, povučeno ili agresivno ponašanje u razredu;
 Neuspjeh u školovanju;
Loše sposobnosti (vještine) snalaženja u društvu; Druženje s vršnjacima koji su skloni devijantnom ponašanju;
Zaštitni čimbenici su:
Čvrste i pozitivne obiteljske veze;
Nadzor roditelja nad aktivnostima njihove djece i njihovih vršnjaka;
Jasna pravila ponašanja koja se dosljedno provode unutar obitelji;
Uključenost roditelja u život njihove djece;
Čvrste veze s institucijama poput škole i vjerskih organizacija;
Usvajanje (prihvaćanje) ustaljenih normi o upotrebi droge.
Opažanje odobravanja uporabe droge unutar obitelji, posla, škole, vršnjaka i zajednice.
 
Za uspješno djelovanje na području prevencije zlouporabe droga nužno je multisektorsko djelovanje svih zainteresiranih partnera u zajednici:odobitelji,odgojno-obrazovnih ustanova,lokalnihpružateljazdravstveno-socijalnihusluga,nevladinih organizacija,provoditelja zakona,profesionalaca do donositelja odluka i razvojnih politika.Ovakav multidisciplinarni pristup osiguravaodgovornost svakog sektora društva za svoj udio u rješavanju ovog javnozdravstvenog izazova.
 
IZABERITE ŽIVOT, A NE DROGU !