Svjetski dan hepatitisa - 28.juli 2018.godine

 

Svake se godine u svijetu 28. jula obilježava Svjetski dan hepatitisa u cilju podizanja svijesti javnosti o važnosti prevencije, ranog otkrivanja i liječenja virusnih hepatitisa. Virusni hepatitisi s posebnim naglaskom na hepatitis B i C, još uvijek predstavljaju globalni javnozdravstveni izazov. Svjetski dan hepatitisa je prilika za skretanje pažnje javnosti na globalni problem ove bolesti. Organizacije širom svijeta, uključujući WHO i CDC, koriste Svjetski dan hepatitisa kako bi ojačali napore u prevenciji, traženju novih slučajeva zaraze, te odgovarajućoj kontroli virusnog hepatitisa.
 
Prema podacima Svjetske zdravstvene ustanove (who/szo) virusni hepatitis B i C glavni su zdravstveni izazovi, koji utječu na 325 milijuna ljudi diljem svijeta. Oni su temeljni uzroci raka jetre, što dovodi do 1.34 milijuna smrti svake godine.
Hepatitis B i C su hronične infekcije koje možda dugo, ponekad godinama ili desetljećima ne pokazuju simptome. Najmanje 60% slučajeva raka jetre posljedica je kasnijeg testiranja i liječenja virusnog hepatitisa B i C. Niska pokrivenost ispitivanja i liječenja najvažniji je nedostatak koji treba riješiti kako bi se do 2030. godine postigli globalni ciljevi eliminacije.
 
 Povodom obilježavanja Svjetskog dana hepatititisa u 2018. godini Svjetska zdravstvena organizacija (SZO/WHO) usredočit će se na temu "Testiranje, liječenje hepatitisa".
 
 
Hepatitis 
 
Virusni hepatitisi su skupina zaraznih bolesti koje zahvaćaju jetreno tkivo, a uzrokuju ih virusi hepatitisa A, B, C, D i E, koji mogu prouzročiti akutno ili kronično oboljenje. Rasprostranjeni su po cijelom svijetu, uz različitu prevalenciju (postotak zaraženih), pri čemu tipovi A, B i C čine 95 % slučajeva.
Virusi hepatitisa A i E prenose se oralnim putem, kontaminiranom hranom i vodom te su najčešći u zemljama niskog higijenskog standarda. Hepatitis A, koji se naziva još i „zarazna žutica“  tj. bolest „prljavih ruku“,  uzrokuje akutnu, prolaznu bolest.
Bitno je skrenuti pažnju na viruse hepatitisa B i C, koji se prenose putem zaražene krvi i tjelesnih tekućina i često imaju blage ili čak nikakve simptome. Ako se simptomi pojave to su slabost, umor, vrućica, gubitak apetita, mučnina, povraćanje, žutica i drugi simptomi. Oba virusa, prelaskom u neprepoznatu kroničnu bolest, kod dijela bolesnika mogu uzrokovati cirozu i rak jetre. Hepatitis B i C javljaju se svuda u svijetu, a prevalencija uveliko varira od jedne regije do druge, kao i između različitih skupina stanovništva unutar određenih regija. U zemljama s niskom prevalencijom virusnih hepatitisa, glavni su put prijenosa nezaštićeni spolni odnosi sa zaraženom osobom i korištenje nesterilnih igala, šprica i ostalog pribora  za injiciranje droga.