Svjetska nedjelja borbe protiv tuberkuloze 2018 godine

 

Sedmica pred nama (14. – 21. septembar) u svijetu se obilježava kao Nedjelja borbe protiv tuberkuloze. Cilj obilježavanja joj je podizanje svijesti stanovništva o značaju prevencije i pravovremenog liječenja tuberkuloze i drugih oboljenja disajnih puteva. Ovogodišnji moto Svjetske nedjelje borbe protiv tuberkuloze je „Svi možemo učiniti napor da se okonča TBC u našem okruženju“. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) svake godine se u svijetu registruje oko 9 miliona novih slučajeva oboljelih od tuberkuloze. To je podatak koji govori da je bolest u uzlaznoj putanji i da je pokazatelj nezdravog življenja. Epidemija tuberkuloze se najčešće pojavljuje u pojedinim dijelovima svijeta rastućeg siromaštva i raslojavanja na bogate i siromašne te zbog nepravilnog i neodgovarajućeg načina ishrane, pogotovo u gradovima.
Tuberkuloza predstavlja jedan od vodećih problema javnog zdravstva, a njena prevencija zahtjeva multisektorijalni pristup, sve sa ciljem da se poveća svijest javnosti o tuberkulozi kao zaraznoj bolesti, te o značaju prevencije i pravovremenog liječenja. U svijetu se obilježava nizom aktivnosti kao što su: 
- mjerenje pritiska i nivoa šećera u krvi na trgovima i javnim mjestima
- akcije doborovoljnog davanja krvi
- kontrole vode za piće
- akcije čišćenja školskih dvorišta i parkova
- posjeta oboljelima u njihovim domovima koje su slabijeg imovinskog stanja
- informativno-edukacijske aktivnosti.
Tuberkuloza je bolest uzrokovana bakterijom koja se širi putem vazduha s jedne osobe na drugu. Obično napada pluća, ali i ostale djelove tijela, kao što su mozak, bubrezi ili kičma.
Simptomi tuberkuloze su: hronični kašalj, više od 3 sedmice; subfebrilne temperature, noćno znojenje; gubitak težine; gubitak apetita; mršavljenje,bol u prsima i obilan pa i krvav ispljuvak; Hemoptoja kod zdrave osobe često je prvi znak TBC pluća.
 
 
 
 
U većini slučajeva, tuberkuloza se može tretirati i liječiti, ali može imati i smrtni ishod ukoliko se ljudi adekvatno ne liječe. Tuberkuloza otporna na lijekove je uzrokovana organizmom koji je otporan na najmanje dva najjača lijeka koja se koriste protiv TBC-a.
PREVENCIJA
 Bolji društveni standard naročito u onim segmentima koji izravno utječu na oboljevanje od tuberkuloze (pretrpan smještaj, loša prehrana),
 Laboratorijski i rentgenski pregled oboljelih, kontakata i sumnjivih,
 Osigurati kućni nadzor nad oboljelim (patronaža)
 Liječnički pregled i RTG pluća kod sumnjivih prije stupanja na posao.
 Sprovođenje kemoprofilakse kod užih kontakata oboljelih, u kućnom liječenju,
 BCG vakcinacija djece prema kalendaru vakcinacije

U zapadnoevropskim zemljama incidenca je manja od 10/100.000 što ne predstavlja epidemiološki problem, ali ipak se bilježi porast broja oboljelih zbog imigracije stanovništva iz zemalja sa velikom stopom oboljevanja od tuberkuloze (ali i HIV-a). U porastu je i razvoj rezistentne tuberkuloze zbog neadekvatnog liječenja (dugotrajno liječenje, nedostatak lijekova). Preko 95% svih smrtnih slučajeva usljed TBC nastalo je u srednje razvijenim zemljama.
Prema globalnim milenijskim razvojnim ciljevima predviđeno je da do 2030. godine ta bolest bude iskorijenjena. Međutim, unatoč niskoj stopi broja oboljelih, ta bolest je još uvijek važan javno zdravstveni problem.
Na području USK-a tuberkuloza se i u 2017. godini i pored mogućnosti besplatnog liječenja (donacija lijekova od strane UNDP-a, a u sklopu projekta „Jačanje DOTS strategije u BiH“) rangira veoma visoko (u 2011 - 3. mjesto; 2012 – 4. mjesto; 2013 - 3. mjesto, 2014/2015 – 5. mjesto, 2016. godine – 4. mjesto, 2017. godine – 5. mjesto rang liste; među pet vodećih zaraznih bolesti).
Iako vrlo sporo, procijenjeni broj oboljelih od TB na području USK-a se ipak smanjuje: stope incidencije TBC pokazuju trend opadanja poslije 2001. godine (384 oboljela) dok je taj broj u 2017. godini, a prema registru NTP-a 87 oboljelih, te 51 oboljeli u periodu od 01.01.-12.09.2018 godine.
Najviše oboljelih je u dobnim skupinama od 25 – 49 (radno produktivna populacija), te 65 i više godina.
Prema klasifikaciji tuberkuloze najviše oboljelih je sa laboratorijski potvrđenom plućnom tuberkulozom, zatim slijedi tuberkuloza drugih organa, te tuberkuloza pluća koja nije laboratorijski potvrđena.

Bitno je na vrijeme prepoznati simptome ove bolesti i javiti se ljekaru jer je liječenje tuberkuloze najbolja preventivna mjera u sprečavanju širenja zaraze.

 

 

Nagli gubitak tjelesne težine, umor, gubitak apetita, učestali kašalj, pojava krvi u

iskašljaju, prekomjerno i noćno znojenje samo su neki od simptoma tuberkuloze,

zarazne bolesti koja je po učestalosti deveti uzrok smrti u svijetu i vodeći uzrok

smrti od jednog infektivnog agensa.

Rano otkrivanje bolesti i pravilno liječenje oboljelih omogućava kvalitetan život

oboljelima i njihovim bližnjima.

" Obrati pažnju na tuberkulozu"

"Reaguj na prve simptome"

"Pridržavaj se uputa ljekara"

„Zaštiti svoje bližnje od širenja infekcije!“

"Nije sramota biti bolestan, sramota je ne liječiti se!

"Pobijedi stigmu, pobijedi strah, pobijedi tuberkulozu!"

"Izliječi sebe i daj svoj doprinos borbi protiv TBC - a"

„Svi možemo učiniti napor da se okonča TBC u našem okruženju“.

 

 Zavod za javno zdravstvo Unsko - sanskog kantona povodom obilježavanja Svjetske sedmice tuberkuloze održat će edukativna predavanja u školama za nastavno osoblje i  medijsku kampanju s ciljem podizanja svijesti o značenju iste.

ZU Zavod za javno zdravstvo: Podržite borbu protiv tuberkuloze! Budite zdravi! Liječenje TBC-a je besplatno!

Abrupt loss of body weight, fatigue, loss of appetite, frequent cough, blood coughing, excessive and nocturnal sweating are just some of the symptoms of tuberculosis, the infectious disease, which is, by frequency, the ninth cause of death in the world and the leading cause of death from one infectious agent.
Early disease detection and proper treatment of patients provide a quality life for the sick and their loved ones.

"Pay Attention to Tuberculosis"
"React to first symptoms"
"Follow doctor's instructions"
“Protect your loved ones from spreading infection!”
"It's not a shame to be ill, it's a shame not to be treated!”
"Defeat stigma, defeat fear, defeat tuberculosis!"
"Heal yourself and give your contribution to the fight against TB"

“Everyone can make the effort to end TB in our environment”

 

HI Public Health Institute: Support the fight against tuberculosis! Be Healthy! TB treatment is free!