Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača

 

Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača je 16. septembar. Ovaj dan se obilježava od 1994. godine nakon što je 1987. potpisan Montrealski protokol kojim su predviđene konkretne aktivnosti zemalja i različiti projekti kako bi se zaštitio ozonski omotač i skrenula pažnja javnosti o potrebi  za zaštitom ozonskog omotača. Montrealski protokol je osmišljen da zaštiti ozonski omotač postupnim ukidanjem proizvodnje brojnih tvari odgovornih za oštećenje ozonskog omotača.
 
Tema Međunarodnog dana zaštite ozonskog omotača 2018., pod nazivom „Ohladi i nastavi“,    je poziv za motivisanje, podstičući sve nas da nastavimo sa primjerom rada zaštite ozonskog omotača i klime pod Montrealskim protokolom. Prema  tom protokolu, nacije se obavezuju da će smanjiti proizvodnju i upotrebu ovih supstanci, koje doprinose globalnom zagrijevanju. Kao rezultat toga, ozonski omotač sada zacjeljuje i do sredine stoljeća će se vratiti na nivoe iz 1980. godine. Do dva miliona slučajeva raka kože može se spriječiti svake godine do 2030., a planeta je hladnija nego što bi inače bila. Tema ima dvije konotacije - da naš rad zaštite ozonskog sloja također štiti klimatske uslove i da je Montrealski protokol "kul" ugovor, što je dokazano njegovim izvanrednim uspjehom.
Šta možete učiniti:
• Zaštitite se od taloga ozonskog omotača izbjegavajući prekomjerno izlaganje suncu.
• Vodite računa o svojim uređajima kako biste smanjili uticaj ozonskog sloja.
 
Ozonski omotač ili sloj je nježni plinoviti štit oko Zemlje, čija je osnovna funkcija apsorpcija sunčevih ultraljubičastih zraka i zaštita živog svijeta na Zemlji od štetnih uticaja zračenja. Njegova standardna debljina je oko 3 mm, ali značajno varira usljed postojećih štetnih uticaja. 
“Ozonska rupa” je prvi put primijećena osamdesetih godina prošlog stoljeća, a utvrđeno je da su uzroci njenog nastanka fizikalno-hemijski procesi, u kojima atomi klora i broma iz plinovitih freona i halona razgrađuju molekule ozona. Postupno ukidanje i kontrola korištenja tvari koje oštećuju ozon i time ga smanjuju, pomogla su u zaštiti ozonskog omotača za sadašnje i buduće generacije i značajno doprinijeli globalnim naporima u rješavanju klimatskih promjena.
Tvari koje oštećuju ozonski sloj (TOOS), a proizvod su ljudskih aktivnosti, dovode do poremećaja količine ozona u atmosferi i cijelog niza neželjenih posljedica. Ozonski sloj najviše oštećuju freoni, tvari koje u različitim kombinacijama sadrže hemijske elemente; klor, fluor i ugljik. Osnovna primjena freona je u rashladnim i klimatizacijskim uređajima. Isto tako nalaze se i u sredstvima za odmašćivanje, te se koriste u proizvodnji spužve i izolacijskih materijala za napuhivanje. Osim freona ozonski omotač oštećuju i haloni. Haloni su najviše zastupljeni u protupožarnim aparatima i nepokretnim sustavima za gašenje požara. 
 
 
Iako  je količina ozona u atmosferi relativno mala, njegova je važnost za život na Zemlji ogromna. Kada se posmatra njegovo djelovanje na ljudsko zdravlje i okolinu, ultraljubičasto zračenje se obično dijeli na UVA ili dugovalno (crno svjetlo), UVB ili srednjevalno i UVC ili kratkovalno (antimikrobno).
UVC zračenje blokira ozonski omotač i trenutno ne predstavlja neposrednu prijetnju.
UVB zračenje, koje ne prodire u dublje slojeve kože, izaziva akutno oštećenje kože (eritem - crvenilo) u obliku opeklina, koje dovodi do degeneracije kože, njezina starenja, a može izazvati i rak kože zbog oštećenja gena za obnovu stanica kože.
UVA zračenje stvara spontanu i neposrednu pigmentaciju kože povećanom proizvodnjom melanina, prodire u dublje slojeve kože uzrokujući oštećenja i mogući razvoj raka kože u kasnijoj fazi života.
Sve što činimo za spas ozonskoga omotača ovisi o našoj osobnoj svijesti kao i o svijesti našega društva i globalne zajednice. Svako od nas se može informirati i svakodnevno aktivno djelovati na očuvanje ozonskog zaštitnog sloja i to odlaganjem starih rashladnih i klima uređaja na odgovarajuća odlagališta, kupovanjem novih klimatizacijskih uređaja s radnim tvarima koje ne oštećuju ozonski sloj, kao što su npr. propan, te što je najvažnije usvajanjem novih životnih rješenja i navika koji vode prema očuvanju okoliša.
  
Bez zaštitnog omotača dokazano je da bi život na Zemlji bio uništen.
 
 
The International Ozone Layer Protection Day is on September 16th. This day has been marked since 1994. after the Montreal Protocol was signed in 1987.
 
The theme for World Ozone Day 2018, Keep Cool and Carry On, is a motivational rallying call urging all of us to carry on with the exemplary work of protecting the ozone layer and the climate under the Montreal Protocol. Under the Protocol, nations commit to slashing the production and use of these substances, which contribute to global warming. As a result, the ozone layer is now healing and will return to 1980 levels by mid-century. Up to two million cases of skin cancer may be prevented each year by 2030, and the planet is cooler than it would otherwise have been.
The theme has two connotations – that our work of protecting the ozone layer also protects climate and that the Montreal Protocol is a “cool” treaty, as exemplified by its outstanding success.
What You Can Do:
•Protect yourself from ozone layer depletion by avoiding excessive sun exposure.
•Take care of your appliances to minimize ozone layer impact.
All we do to save the ozone layer depends on our personal awareness as well as on the awareness of our society and the global community. Each of us can be informed and  active on the day-to-day protection of the ozone layer by depositing old refrigeration and air conditioners at the appropriate landfills, by purchasing new air-conditioning devices with non-ozone-depleting substances such as, for example, propane, and most importantly by adopting new life solutions and habits that lead to environmental conservation.
 
Without the ozone layer it has been proven that life on Earth would be destroyed.