U ovo doba godine korisno je prisjetiti se preporuka za zaštitu od velikih vrućina lokalnih zdravstvenih ustanova, koje informišu javnost putem medija.
Neke od preporuka su:
- Rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine
- Redovno pijte negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera da njima ne izazovete jaču dehidraciju. Dehidraciju od vrućina izbjegnite uzimanjem razrijeđenog soka kao što je limunada i to odrasli svakih 1-2 sata, a djeca svakih 15-20 minuta po gutljaj vode. Nemojte čekati osjećaj žeđi da biste povećali unos tekućine, pogotovo kod starijih osoba koje imaju slabiji osjećaj žeđi.
- Izbjegavajte boravak na direktnom suncu u razdoblju od 10-17 sati, naročito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima (mentalne bolesti, dijabetes i dr.)
- Osobe koje rade vani (npr.građevinski radnici) se trebaju češće odmoriti, skloniti u hlad i popiti 1 i 1/2 čašu vode svakih 30 minuta.
- Tuširajte se mlakom vodom. Druga mogućnost je zamotati se u hladne, mokre ručnike ili se rashladiti mokrom spužvom i sl. Djeci možete mokre ručnike stavljati na noge i ruke.
- Nosite svijetlu, laganu, široku odjeću od prirodnih materijala. Ako idete van, stavite šešir ili kapu i sunčane naočale, a kišobrani i lepeza za rashlađivanje zraka su također korisna zaštita od direktnog sunca.
- Koristite laganu posteljinu, po mogućnosti bez jastuka kako bi izbjegli akumulaciju topline od tijela.
- Jedite češće male i što tečnije obroke. Izbjegavajte hranu prebogatu bjelančevinama, masnu i jako začinjenu hranu.
- Nastojte rashladiti prostor u kojem živite. Najbolje bi bilo sobnu temperaturu održavati ispod 32°C danju, a 24°C noću. To je naročito važno za djecu, osobe starije od 60 godina ili osobe s kroničnim zdravstvenim problemima.
- Sklonite se u najhladniju prostoriju svog stana ili kuće.
- Ako stan ili kuću ne možete držati rashlađenim, provedite dva do tri sata dnevno u nekom hladnom prostoru.
- Izbjegavajte izlazak u najtoplijem dijelu dana.
- Izbjegavajte naporan fizički rad. Ako morate naporno raditi, činite to u najhladnije doba dana (ujutro između 4.00 i 7.00 sati i poslijepodne nakon 17.00 sati).
- Ne ostavljajte djecu niti životinje u parkiranom vozilu bez nadzora, čak ni u hladu.
- Redovno koristite sredstva sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja. Naročitu brigu treba posvetiti novorođenčadi i maloj djeci. Za njih treba koristiti zaštitna sredstva s najvećim faktorom (>30) i odjenuti ih u laganu odjeću koja ih također štiti od UV zraka.
- Ako vozite, izbjegavajte putovanja u najtoplijem dijelu dana.
- Posjetite porodicu, prijatelje i komšije koji većinu vremena provode sami. Osjetljive i teško pokretne osobe mogle bi zatrebati Vašu pomoć.
- Držite lijekove na temperaturi ispod 25˚C ili u frižideru (pročitajte upute o skladištenju lijeka u uputi o lijeku).
- Tražite savjet liječnika ako imate neku kroničnu bolest ili uzimate više lijekova, pogotovo one za pojačano mokrenje i snižavanje tlaka.
- Ako imate vrtoglavicu, slabost, nemoć, tjeskobu ili ste jako žedni i imate jaku glavobolju, tražite pomoć, što prije otiđite u hladniji prostor i mjerite temperaturu; Smirite se i lezite u rashlađenu prostoriju ako imate bolne grčeve, najčešće u nogama, rukama ili trbuhu, često nakon fizičkog rada ili vježbe u vrlo vrućem vremenu; Pijte tekućinu koja sadrži elektrolite (npr. supu, „smoothie“ od povrća i dr.), a u slučaju da grčevi traju duže od jednog sata, zatražite medicinsku pomoć; Savjetujte se s liječnikom u slučaju drugih tegoba ili ako opisane tegobe duže traju.
Simptomi sunčanice
Znakovi toplinskog udara su glavobolja i vrtoglavica, nelagoda, uznemirenost i smetnutost, crvena, topla i suha koža, ubrzani puls, povišena tjelesna temperatura iznad 40 stepeni, poremećaj ili potpuni gubitak svijesti.
Unesrećenu osobu mora se zbrinuti i odmah premjestiti u hlad ili hladniji prostor, smjestiti u vodoravan položaj s podignutim nogama i kukovima, ukloniti što više vanjske odjeće, hladiti je mokrim oblozima na području vrata, pazuha i prepona, stvoriti umjetni vjetar, npr. lepezom ili novinama te pozvati hitnu pomoć na broj: 124
Ako je osoba bez svijesti, a diše normalno, treba je postaviti u bočni položaj.