U periodu od 14.-21.09.svake godine obilježava se Nedjelja borbe protiv tuberkuloze. Obilježavanje ove sedmice predstavlja priliku da se kao društvo preispitamo šta poduzimamo u borbi protiv tuberkuloze i šta dalje možemo da uradimo u daljoj kontroli ove bolesti.
Na području USK-a u periodu od 01.01.-31.08.2019.godine registruje se 41 slučaj oboljevanja od svih oblika TBC-a sa jednim smrtnim ishodom. Najveći broj oboljelih registriran je na općini V.Kladuša i na području Grada Bihaća.
Ove godine, ZZJZ USK će organizirati sljedeće aktivnosti:
podjelu promotivnog materijala migrantskoj populaciji,
kao i podjelu promotivnog materijala građanima, u prostorijama ZZJZ USK.
Tuberkuloza je zarazna bolest uzrokovana bacilom tuberkuloze , Mycobacterium tuberculosis, koji prvenstveno zahvaća pluća, ali se može pojaviti i u bilo kojem organu (koži, mozgu, kostima, zglobovima, limfnim čvorovima, probavnom, genitalnom, mokraćnom sustavu i dr.).
Tuberkulozu uzrokuju bakterije iz roda Mycobacterium tuberculosis. Najčešći uzročnik tuberkuloze u svijetu je M. tuberculosis. M. africanum uzrokuje tuberkulozu u zemljama zapadne Afrike. M. bovis (primarno porijeklom od goveda) uzrokuje tuberkulozu koja se putem mlijeka može prenijeti na čovjeka. Kontrolom tuberkuloze kod stoke i pasterizacijom mlijeka ovaj tip tuberkuloze danas je izrazito rijedak. Postoje i netuberkulozne mikobakterije koje su uglavnom bezopasne i rijetko izazivaju bolest.
Tuberkuloza je kapljična infekcija koja se širi od oboljele osobe na zdravu zrakom. Bakterije se nalaze u sitnim kapljicama koje nastaju kao aerosol prilikom kašljanja, kihanja ili govora zaražene osobe. Te kapljice mogu udahnuti osobe koje se nalaze u blizini i inficirati se. Udisanjem bakterije dospiju do pluća gdje se razmnožavaju, a iz pluća mogu dospjeti u bilo koji organ u tijelu.
Plućna tuberkuloza i tuberkuloza grkljana je zarazna i može se širiti na druge ljude. Za širenje zaraze su pogodne osobe koje su duže (svakodnevno) i u bliskom kontaktu sa TBC aktivnim bolesnikom (prvenstveno članovi obitelji, prijatelji, radne kolege, osobe u prenapučenom smještaju i sl.).
Ostali oblici tuberkuloze (izvanplućni) obično nisu zarazni za okolinu, iako mokraća i ostale izlučevine teoretski mogu biti izvor zaraze, ali zbog toga što sadrže relativno mali broj bakterija rijetko mogu izazvati bolest.
Povećan rizik obolijevanja od tuberkuloze imaju:
- djeca mlađa od 3 mjeseca
- starije osobe
- HIV pozitivne osobe
- ovisnici o drogama i alkoholu
- pušači
- osobe pod dugotrajnom imunosupresivnom terapijom
Simptomi tuberkuloze su:
Hemoptoja kod zdrave osobe često je prvi znak TBC pluća.
hronični kašalj, više od 3 sedmice;
noćno znojenje;
subfebrilne temperature,
gubitak apetita;
mršavljenje,
bol u prsima i obilan pa i krvav ispljuvak;
Prevencija:
Bolji društveni standard naročito u onim segmentima koji izravno utiču na oboljevanje od tuberkuloze (pretrpan smještaj, loša prehrana),
Laboratorijski i rentgenski pregledi oboljelih, kontakata i sumnjivih,
Osigurati kućni nadzor nad oboljelim (patronaža)
Liječnički pregled i rentgen pluća kod sumnjivih na TBC
Sprovođenje kemoprofilakse kod užih kontakata oboljelih, u kućnom liječenju,
BCG vakcinacija djece prema važećem kalendaru, a najkasnije do 5. godine života.
Liječenje tuberkuloze provodi se u trajanju od najmanje 6 mjeseci prema DOTS programu (podrazumijeva standardiziranu, kratkotrajnu, kombiniranu i nadziranu terapiju). Liječenje započinje na bolničkom izolacijskom odjelu i traje sve dok se u iskašljaju izlučuju bacili tuberkuloze, a nakon otpusta iz bolnice potrebno je redovno uzimanje lijekova i redovni termini pregleda.
U prva dva mjeseca liječenja koriste se kombinacije 4 antituberkulotika pod neposrednim nadzorom, a ostala četiri mjeseca do kraja terapije 2 osnovna antituberkulotika.
Neadekvatno i nedovoljno dugo liječenje tuberkuloze može uzrokovati sojeve tuberkuloze rezistentne (otporne) na terapiju (MDR TB i XDR TB) čije je liječenje dugotrajnije i zahtijeva veća financijska sredstva.
Tuberculosis is an infectious disease caused by the tuberculosis bacillus, Mycobacterium tuberculosis, which primarily affects the lungs but can also occur in any organ (skin, brain, bones, joints, lymph nodes, digestive, genital, urinary tract, etc.).
Tuberculosis Week is celebrated every year from 14 to 21 September.