Svjetska sedmica dojenja 01.10.-07.10.2019.

Svjetska sedmica dojenja u svijetu se obilježava svake godine od 1. do 7. augusta, dok se u Federaciji BiH obilježavanje sedmice dojenja odvija početkom oktobra.
Moto ovogodišnje Svjetske sedmice dojenja je “Osnažimo roditelje – omogućimo dojenje”, a cilj je informisati širu i stručnu javnost o značaju dojenja, njegovim dobrobitima za dijete, majku, zajednicu i cijelo društvo, za zdrav rast i razvoj djece i njihov budući doprinos društvu.

Majke donose odluku o dojenju, ali trebaju podršku očeva/partnera, porodice, poslodavaca, radne okoline i cijele zajednice da bi mogle uspješno dojiti i nakon prvih mjeseci bebinog života.
Majke će lakše ostvariti dojenje ako svi akteri na svim nivoima vlasti, odnosno cijelo društvo budu angažovani na razvoju dobrih praksi koje se odnose na potrebe majki na radnom mjestu, radnom okruženju i u svim svakodnevnim situacijama i mjestima.
Briga društva o potrebama majki treba da počne od rođenja novog života osiguranjem uslova humanog rađanja djeteta u bolnicama koje su “prijatelj majki” i “prijatelj beba”, započinjanjem dojenja unutar zlatnog sata, te pružanjem podrške dojenju kako u porodilištu tako i po odlasku kući.
Socijalna zaštita roditelja, također, doprinosi rodnoj ravnopravnosti i pomaže stvaranju okruženja koje podržava i potiče dojenje.
Ravnopravna socijalna zaštita roditelja također doprinosi i napretku u dostizanju Ciljeva održivog razvoja.
Prema informacijama o dojenju i prednostima dojenja zasnovanim na dokazima i prema Konvenciji o pravima djeteta i njegove majke, društvo i zajednica su dužni osigurati najbolje moguće uslove za ostvarivanje ovog prava putem kontinuiranog unapređenja socijalne i pronatalne politike. Mjere socijalne zaštite roditelja uključuju plaćeno porodiljsko odsustvo za oba roditelja, fleksibilne poslodavce vezano za dojenje djeteta i finansijske naknade za roditelje i porodice.
Uspostavljanje radnih okruženja koja su “prijatelj roditelja” omogućavaju da znatno veći broj majki doje svoje bebe i da duže doje svoje bebe. Radna okruženja – “prijatelji roditelja” trebala bi osigurati plaćeno odsustvo dojiljama, prostor za dojenje i čuvanje majčinog mlijeka na radnom mjestu, finansijski prihvatljiv smještaj u vrtiću u blizini radnog mjesta, kao i fleksibilno radno vrijeme majkama da bi mogle nastaviti dojenje i nakon povratka na posao.
Promocija i zagovaranje roditeljskih vrijednosti i ravnopravnih društvenih normi, također, doprinose unapređenju dojenja. Ravnopravno roditeljstvo uključuje prisustvo očeva/ partnera u odrastanju i odgoju djece, podršku očeva/partnera u uspostavljanu i dužini trajanja dojenja, donošenju zajedničkih odluka vezano za dojenje i pružanje međusobne podrške i pomoći u teškim i kriznim situacijama za dojenje.
Samo zajedničkim naporima od strane svih aktera društva i svih nivoa vlasti mogu se ostvariti pozitivni rezultati za unapređenje dojenja i omogućiti najsigurnije i najkvalitetnije temelje zdravlja za djecu u svim razvojnim i društvenim uslovima u kojim se nalaze i žive. Dojenje je važno za zdrav rast i razvoj djece i njihov budući doprinos društvu.
Zaštita, podrška i unapređenje dojenja u Evropi i svijetu su prioritet javnog zdravstva.

Aktivnosti ovogodišnje sedmice dojenja prate ciljeve postavljene od strane Svjetske alianse za akciju dojenja (WABA) koji su usmjereni na informiranje i podizanje svijesti javnosti o vezi između socijalne zaštite roditelja i dojenja, značaju roditeljskih vrijednosti i značaju utemeljenja rodno ravnopravnih socijalnih normi i socijalne zaštite roditelja.

World Breastfeeding Week is celebrated every year from 1 to 7 August, while in the Federation of Bosnia and Herzegovina the celebration of breastfeeding week takes place in early October.
This year’s World Breastfeeding Week slogan is “Empower Parents, Enable Breastfeeding” and aims to inform the general and professional public about the importance of breastfeeding, its benefits for the child, mother, community and the whole society, for healthy growth and development of children and their future contribution to society.