Povodom Svjetskog dana hrane, 16.10.2019.godine

Povodom Svjetskog dana hrane, ZU Zavod za javno zdravstvo USK-a je i ove godine organizirala obilježavanje istog u suradnji sa PPU dječiji vrtić “Fili” Bihać.

Aktivnosti su uključivale:
- Uvodni razgovor o zdravoj prehrani i aranžiranje piramide ishrane,
- Izbor najboljeg dječjeg likovnog rada i dodjela nagrada,
- Podjela i konzumacija zdravih namirnica,
- Mjerenje visine i težine, radi izračunavanja ITM,
- Mjerenje CO2, vlage i temperature u prostoru u kojem djeca borave.

Obilježavanje je medijski popraćeno.

Rezultati ispitivanja uhranjenosti
Indeks tjelesne mase (ITM) jedan je od načina procjene uhranjenosti povezan s količinom prekomjernog masnog tkiva u ljudskom tijelu. Izračunava se uzimajući u obzir tjelesnu težinu i visinu. Koristi se za otkrivanje pothranjenosti, normalne uhranjenosti, preuhranjenosti ili debljine. Indeks tjelesne mase prikazan je u vidu centilne distribucije, a izračunan je prema formuli: ITM= masa (kg) / visina² (m²).
Kod djece masno tkivo se mijenja s dobi. Također, djevojčice i dječaci imaju različite udjele masnog tkiva tijekom odrastanja. Stoga je važno za izračun ITM koristiti kalkulator primjeren za dob.
U PPU dječiji vrtić “Fili” indeks tjelesne mase izmjerili smo kod 19-toro djece (6 djevojčica, 13 dječaka) uzrasta 4 - 5godina. Kod troje djece (dječaci) izmjerene su veće vrijednost indeksa tjelesne mase (overweight - pretilost), dok je kod jednog dječaka izmjerena niža vrijednost (underweight - pothranjenost). Ostala izmjerena djeca imaju zadovoljavajući ITM.
Napomena: Ovaj izračun je informativnog karaktera, te nije zamjena potpunom pregledu i zdravstvenoj procjeni liječnika.

Rezultati ispitivanja vlažnosti zraka, temperature i zasićenosti CO2

Vlažnost zraka
Izmjerena vrijednost iznosila je 60%, što je prihvatljivo obzirom da definirani standardi za vlažnost zraka iznose od 40% do 60%. Praćenje vlažnosti zraka, održavajući optimalnu razinu vlage, ima dobar učinak na otpornost tijela na bolesti, a nepovoljna vlažnost povećava rizik od pojave različitih oboljenja, posebno onih koje se tiču dišnog sistema. Prekomjerna vlažnost zraka u vrtićima je veliki problem, jer pridonosi visokoj učestalosti pojave prehlade kod djece.

Temperatura
Izmjerena vrijednost iznosila je 24,3oC. Za vrtiće maksimalna dopuštena temperatura je 24oC (sobe za igru), za spavaće sobe 22oC. Izmjerena vrijednost je prihvatljiva za prostoriju u kojoj je mjerenje izvršeno. Treba obratiti pažnju da temperatura drastično ne prelazi preporučenu vrijednost, jer visoke temperature i povremeno prozračivanje dovode do jakog isušivanja zraka u vrtićima, što povećava učestalost pojave raznih oboljenja. Preporučena temperatura dovoljna je za udobno stanje djetetovog tijela.

Zasićenost sa CO2
Izmjerena vrijednost iznosila je 2360 ppm (dijelovi CO2 na milijun molekula zraka). Preporučena vrijednost za vrtiće i škole iznosi 1500ppm. Obzirom da izmjerena vrijednost prelazi granicu preporučene, vrlo je važno prostorije češće provjetravati, kako bi se izbjegle neželjene zdravstvene posljedice.