Međunarodni dan borbe protiv karcinoma dojke 2019.

Međunarodni dan borbe protiv karcinoma dojke, najvažniji dan u mjesecu posvećenom borbi protiv ove bolesti, obilježava se 24. oktobra.
Tim povodom se širom svijeta održavaju manifestacije sa kojih se upućuje podrška ženama koje se u ovom trenutku suočavaju sa dijagnozom ove opake bolesti, koje se liječe i pokušavaju da se izbore sa svim onim stvarima koje ova bolest nosi.
Cilj je podstaći žene da se redovno javljaju na preventivne preglede, jer je to najbolji način da se bolest dijagnosticira na vrijeme, a samim tim poveća i stepen izlječenja.
Karcinom dojke jedno je od najčešćih malignih oboljenja kod žena, a ukoliko se otkrije u ranoj fazi postotak izlječenja je visok.

Šta je karcinom dojke?
Karcinom dojke je zloćudna bolest koja nastaje kad normalne žljezdane stanice dojke promijene svoja svojstva te počnu nekontrolisano rasti, umnožavati se i uništavati okolno zdravo tkivo. Takve promijenjene stanice mogu potom otići u limfne i/ili krvne žile te tako proširiti bolest u druge dijelove tijela. Karcinom dojke najčešće je sijelo karcinoma kod žena u svijetu te predstavlja velik javnozdravstveni problem.

Ko može dobiti karcinom dojke?
Od karcinoma dojke najčešće obolijevaju žene iznad pedesete godine života, ali sve češće obolijevaju i mlađe žene u četrdesetim, tridesetim i dvadesetim godinama. Muškarci također mogu oboljeti, ali puno rjeđe nego žene. 1% svih zabilježenih slučajeva karcinoma dojke zabilježeno je kod muškog spola.

Koji su uzroci i rizični faktori za nastanak karcinoma dojke?
Uzrok nastanka karcinoma dojke uglavnom je nepoznat. Mnoge epidemiološke studije pokazuju da postoji više poznatih rizičnih faktora koji su nedvojbeno povezani s nastankom karcinoma dojke.
Najznačajniji rizični faktori koji povećavaju rizik nastanka karcinoma dojke su:
• Dob,
• Prva menstruacija prije 12. godine života,
• Menopauza nakon 50. godine života,
• Nerađanje ili rađanje poslije 30. godine života,
• Pojava karcinoma dojke i /ili karcinoma jajnika kod bližih srodnika,
• Prethodna bolest dojke.
Povećan rizik za karcinom dojke vezan je uz određene životne navike i stil života koji se smatraju nezdravim:
• Nezdrava prehrana (visok udio masnoća u hrani),
• Pretilost,
• Povećana konzumacija alkohola,
• Pušenje,
• Izloženost radioaktivnom zračenju.

Šta je samopregled dojki?
Samopregled dojki je postupak koji ženi omogućuje da sama pregleda svoje grudi. Najbolje je da žena obavi pregled sedmicu ili dvije nakon početka menstruacije, a ako žena nema više menstruaciju najbolje je odrediti jedan dan u mjesecu kada će to učiniti. Prilikom samopregleda posebnu pozornost treba obratiti na sljedeće znakove: otkrivanje kvržice pri opipu, zadebljanje u dojci, povećanje jedne dojke, bilo kakve promjene na koži bradavica i dojki, iscjedak iz bradavice, bolovi u dojci. Ako žena uoči bilo koji od navedenih simptoma, obavezno se treba obratiti liječniku.

Kada treba napraviti mamografiju?
Mamografija je rendgenski pregled dojki kojim se otkrivaju tumori i druge promjene dojke koje su premalene da bi se mogle napipati. Dokazano je da mamografija bilježi promjene na dojci oko dvije godine ranije od kliničkog pregleda zasnovanog na pojavi simptoma ili opipljive kvržice. Mamografija se kod žena s menstruacijom obavlja u razdoblju od petog do desetog dana ciklusa, brojeći od prvog dana zadnje menstruacije. Iako je mamografija izuzetno vrijedna i nezamjenjiva pretraga u otkrivanju i najmanjih karcinoma, treba naglasiti da se mamografijom ne može prikazati 15-20% karcinoma dojki, posebno kad se radi o dojkama s gustom žljezdanom strukturom. Prvi mamografski pregled dojki svaka žena treba napraviti između 38. i 40. godine života. Kod žena s pojavom karcionoma dojke kod bližih srodnika, preporučuje se ranije započinjanje redovnih mamografskih pregleda.

Preporuke za mamografiju:
BAZIČNA MAMOGRAFIJA između 38. i 40. godine
40.-50. godine u razdoblju 1-2 godine
50.-69. godine jednom godišnje
od 70. godine u razdoblju 1-2 godine
Kod žena mlađih od 40 godina, mamografija se izvodi prema potrebi i uz prethodnu konsultaciju liječnika specijaliste za bolesti dojke.

Preporuke za ultrazvučni pregled:
do 40. godine jednom godišnje
40.-69. godine jednom godišnje uz mamografiju
od 70. godine prema potrebi
Ultrazvuk, kao dijagnostička metoda u ranom otkrivanju karcinoma dojke i općenito za prikaz dojki, je metoda izbora za žene mlađe dobi (do 40. godine). Primjenjen uz mamografiju značajno podiže tačnost dijagnostike zloćudnih i dobroćudnih bolesti dojke (dobivaju se pouzdaniji rezultati).

Praćenje žena s povećanim rizikom za obolijevanje od karcinoma dojke:
u 35. godini bazična mamografija
35.-40. godine klinički pregled s ultrazvukom jednom godišnje, a mamografija jednom u dvije godine
40.-50. godine kombinacija mamografije, kliničkog pregleda i ultrazvuka jednom godišnje
od 50. godine trodjelna dijagnostika: mamografija jednom godišnje, kontrole po potrebi i preporuci tima ili specijaliste za bolesti dojke, ultrazvuk prema potrebi.

Način liječenja i prognoza karcinoma dojke ovisi o veličini primarnog tumora, histološkom tipu, potencijalu rasta i metastaziranju.
Liječenje može biti lokalno kao što je kirurški zahvat i radioterapija (zračenje) te sistemsko. Sistemsko liječenje obuhvata kemoterapiju (liječenje lijekovima koji uništavaju ili kontroliraju rast zloćudnih stanica), hormonsku terapiju (liječenje hormonski ovisnih tumora pri čemu se blokira stvaranje i/ili djelovanje estrogena na stanicu) i biološku terapiju (liječenje kojim se jača prirodna obrana organizma od karcinoma).

Pored redovne kontrole, stručnjaci savjetuju da budete fizički aktivni, da se zdravo hranite i regulišete tjelesnu težinu. Izbor životnih navika igra ključnu ulogu za zdravlje grudi svake žene.

International Breast Cancer Day, the most important day of the month dedicated to the fight against this disease, is celebrated on October 24th.
On this occasion, there are events held all around the world that support women who are currently being diagnosed with this vicious disease, who are being treated and trying to cope with all the things that the disease carries.
The goal is to encourage women to come regularly for preventative check-ups, as this is the best way to diagnose the disease on time and therefore increase the rate of cure.
Breast cancer is one of the most common malignancies in women, and if detected at an early stage the cure rate is high.
In addition to regular control, experts advise you to be physically active, eat healthy, and regulate your weight. The choice of lifestyle habits plays a crucial role in the health of every woman's breasts.