Svjetski dan dijabetesa 2019.

Svjetski dan borbe protiv dijabetesa obilježava se od 1991. godine, a utemeljile su ga Međunarodna federacija dijabetičara (IDF) i Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) kao odgovor na rastuću zabrinutost zbog eskalirajuće prijetnje zdravlju koju predstavlja dijabetes.
Za Dan borbe protiv dijabetesa, izabran je dan rođenja sir Fredericka Bantinga, medicinskog naučnika koji je bio jedan od pronalazača inzulina i prvi koji je primijenio lijek na ljudima.
Tema Svjetskog dana dijabetesa i Svjetskog mjeseca dijabetesa 2018. i 2019. godine je “Porodica i dijabetes”.
Cilj dvogodišnje kampanje je podići svijest o uticaju koji dijabetes ima na porodicu.
Ključno je promovisati ulogu porodice u praćenju, njezi, prevenciji i edukaciji o dijabetesu. Podrška porodice i briga o dijabetičaru imaju značajnu ulogu u postizanju boljih rezultata u liječenju. Svi članovi porodice se trebaju educirati i dati svoj doprinos, kako bi osoba sa dijabetesom što lakše prihvatila svoju bolest, redovno uzimala terapiju, praktikovala fizičku aktivnost, a da pri tome nema utisak da je nekome od članova porodice “na teretu” ili da njegova bolest na bilo koji način opterećuje njegovu porodicu.

Dijabetes je kronična bolest koja se javlja kada gušterača više ne može stvarati inzulin ili kada tijelo ne može dobro iskoristiti inzulin koji proizvodi.
Inzulin je hormon kojeg proizvodi gušterača, a koji djeluje kao ključ da glukoza iz hrane koju jedemo prelazi iz krvotoka u stanice u tijelu da bi se proizvela energija. Sva hrana s ugljikohidratima razgrađuje se na glukozu u krvi. Inzulin pomaže glukozi ući u stanice.
Nemogućnost proizvodnje inzulina ili njegova učinkovita upotreba dovodi do povišene razine glukoze u krvi (poznate kao hiperglikemija). Dugoročno su visoke razine glukoze povezane s oštećenjem tijela i zatajenjem različitih organa i tkiva.

Vrste dijabetesa
Postoje tri glavne vrste dijabetesa - tip 1, tip 2 i gestacijski.
Dijabetes tipa 1 može se razviti u bilo kojoj dobi, ali se najčešće javlja kod djece i adolescenata. Kada imate dijabetes tipa 1, vaše tijelo proizvodi vrlo malo ili uopće ne sadrži inzulin, što znači da su vam potrebne svakodnevne injekcije inzulina kako biste održavali razinu glukoze u krvi pod kontrolom.
Dijabetes tipa 2 je češći kod odraslih i čini oko 90% svih slučajeva dijabetesa. Kada imate dijabetes tipa 2, vaše tijelo ne koristi dobro inzulin koji proizvodi. Kamen temeljac liječenja dijabetesa tipa 2 je zdrav način života, uključujući pojačanu fizičku aktivnost i zdravu prehranu. Međutim, s vremenom će većina ljudi s dijabetesom tipa 2 trebati oralne lijekove i / ili inzulin kako bi držali razinu glukoze u krvi pod nadzorom.
Gestacijski dijabetes je vrsta dijabetesa koja se sastoji od visoke glukoze u krvi tokom trudnoće i povezana je s komplikacijama i majke i djeteta. Obično nestaje nakon trudnoće, ali žene koje su pogođene i njihova djeca imaju povećan rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 kasnije u životu.

Simptomi dijabetesa:
- žeđ i suhoća usta
- učestalo i obilno mokrenje
- nagli gubitak težine
- pojačana glad
- umor i iscrpljenost
- zamućen vid
- trnci u stopalima
- sporo cijeljenje rana i infekcije

Prevencija dijabeta tipa 2
Iako postoji niz faktora koji utiču na razvoj dijabetesa tipa 2, očito je da najviše utiču ponašanja u načinu života obično povezana s urbanizacijom. Oni uključuju konzumiranje nezdrave hrane i neaktivni način života sa sjedećim ponašanjem. Randomizirana kontrolirana ispitivanja iz različitih dijelova svijeta, uključujući Finsku, SAD, Kinu i Indiju, ustanovila su da promjena životnog stila s fizičkom aktivnošću i / ili zdravom prehranom može odgoditi ili spriječiti nastanak dijabetesa tipa 2.
Moderni način života karakteriziraju fizička neaktivnost i duga sjedilačka razdoblja. Intervencije zajednice mogu dostići pojedince i porodice putem kampanja, obrazovanja, društvenog marketinga i podstaći fizičku aktivnost kako u školi tako i izvan nje i na radnom mjestu. IDF preporučuje fizičku aktivnost najmanje između tri do pet dana u sedmici, u trajanju od minimalno 30-45 minuta.

Nekoliko faktora rizika povezano je sa dijabetesom tipa 2 i uključuju:
 Porodičnu historiju dijabetesa
 Prekomjernu težinu
 Nezdravu prehranu
 Fizičku neaktivnost
 Starost
 Visok krvni pritisak
 Etničku pripadnost
 Smanjenu toleranciju na glukozu
 Historiju gestacijskog dijabetesa
 Lošu prehranu tokom trudnoće

Dijagnoza i liječenje dijabetesa:
Rana dijagnoza može se postići relativno jeftinim testiranjem šećera u krvi.
Liječenje dijabetesa uključuje dijetu i tjelesnu aktivnost uz snižavanje razine glukoze u krvi i razinu drugih poznatih faktora rizika koji oštećuju krvne žile. Ukidanje upotrebe duhana također je važno kako bi se izbjegle komplikacije.
Intervencije koje su isplative i ostvarive u zemljama u razvoju uključuju:
• kontrolu glukoze u krvi, osobito kod dijabetesa tipa 1. Osobe s dijabetesom tipa 1 zahtijevaju inzulin, osobe s dijabetesom tipa 2 mogu se liječiti oralnim lijekovima, ali mogu također zahtijevati inzulin;
• kontrolu krvnog tlaka; i
• njegu stopala.
Ostale intervencije uštede troškova uključuju:
• screening i liječenje retinopatije (koja uzrokuje sljepoću)
• kontrola lipida u krvi (za regulaciju razine kolesterola)
• screening za rane znakove bubrežnih bolesti povezanih s dijabetesom i liječenje.

Preporuke Međunarodne federacije dijabetičara za zdravu ishranu za opću populaciju:
Odabir vode, kafe ili čaja umjesto voćnog soka ili drugih napitaka zaslađenih šećerom.
Jedite najmanje tri porcije povrća svaki dan, uključujući zeleno lisnato povrće
Jedite do tri obroka svježeg voća svaki dan
Odabir orašastih plodova, komada svježeg voća ili nezaslađenog jogurta za užinu
Ograničavanje unosa alkohola na najviše dva standardna pića dnevno
Odabir tanko rezanog bijelog mesa, peradi ili morskih plodova umjesto crvenog ili prerađenog mesa
Odabir maslaca od kikirikija umjesto čokoladnog namaza ili džema
Odabir kruha od cijelog zrna, riže ili tjestenine umjesto bijelog kruha, riže ili tjestenine
Odabir nezasićenih masti (maslinovo, kanolovo ulje, kukuruzno ili suncokretovo ulje) umjesto zasićenih masti (maslac, životinjske masti, kokosovo ili palmino ulje).
Posebna prijetnja u vezi s povezanim rizikom od pojave dijabetesa tipa 2 je konzumiranje hrane s visokim šećerom, posebno pića zaslađenih šećerom. 2014. godine Svjetska zdravstvena organizacija izdala je nove preporuke za ograničenje unosa šećera. IDF u potpunosti podržava ove preporuke i kao odgovor objavio je IDF Okvir za djelovanje protiv šećera.

Povodom Svjetskog dana borbe protiv dijabetesa, ZU Zavod za javno zdravstvo USK-a će i ove godine organizirati obilježavanje istog u suradnji sa Udruženjem djece i omladine oboljelih od dijabetesa USK-a i Ekonomskim fakultetom, Univerziteta Bihać . Aktivnosti će uključivati:
- Mjerenje šećera
- Mjerenje tjelesne težine i visine
- Mjerenje indeksa tjelesne mase
- Skrining vida
- Skrining sluha
- Mjerenje mikroklimatskih parametara u prostoriji u kojoj studenti borave.

World Diabetes Day (WDD) was created in 1991 by IDF and WHO in response to growing concerns about the escalating health threat posed by diabetes.
Every year, the World Diabetes Day campaign focuses on a dedicated theme that runs for one or more years. The theme for World Diabetes Day 2019 is Family and Diabetes.

The WDD 2019 has three main focus areas:
- Discover diabetes
- Prevent type 2 diabetes
- Manage diabetes

Key messages: