Informacija o epidemiološkoj situaciji vezano za Korona virus

Dana 30.01.2020. godine, u Sarajevu je održan sastanak u proširenom sastavu sa članovima Stručnog savjetodavnog tijela za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti. Tema sastanka odnosila se na poduzimanje epidemioloških mjera u prevenciji i nadzoru koronavirusne infekcije 2019.-nCoV (Wuhan) u Federaciji BiH.
Osim u Kini, virus se registruje u 18 zemalja svijeta, pretpostavlja se da je oboljelo oko 8000 ljudi, teže inficirano oko 2000, te se registruje oko 170 smrtnih slučajeva.
Na sastanku su prezentirane dosadašnje aktivnosti, koje se poduzimaju u Federaciji BiH, te epidemiološka situacija na globalnom nivou i u FBiH. Federalni Zavod za javno zdravstvo dao je upute, tj. preporuke u cilju sprječavanja, širenja respiratornih infekcija, koje se odnose i na koronavirus, informaciju za putnike, kao i preporuke za osoblje hotela za smanjenje rizika od koronavirusne infekcije.
Zavodu za javno zdravstvo USK, 29.012020 godine., također je dostavljena informacija za zdravstvene radnike.
Ministarstvo civilnih poslova BiH dostavilo je preporuke zaposlenicima na graničnim prijelazima o postupanju u situacijama ulaska osoba iz zaraženog područja koje također podrazumijevaju mogućnosti stavljanja istih pod epidemiološki nadzor za vrijeme boravka u BiH, te pojačan epidemiološki nadzor unutar FBiH.
Na sastanku je zaključeno sljedeće:
- potvrđeno je da se radi o novom virusu, koji je preskočio barijeru vrste sa životinja (96,2% sličnost koronavirusu koji je nađen kod šišmiša u Kini)
- potvrđen je humani prenos s čovjeka na čovjeka
-korona virus se po genomskoj strukturi 70% podudara sa virusom SARS-a (korona virus spada u skupinu SARS virusa)
- smrtnost korona virusa se kreće 2-3%, a kod SARS-a procenat smrtnosti iznosi 90%
- pretpostavljena dužina inkubacije iznosi 2-14 dana
- što se tiče puta prenosa za sada je sa sigurnošću utvrđeno da se virus širi produženim bliskim kontaktom, a pretpostavka je da se širi i kapljičnim putem
- kliničkim centrima dostavljena je informacija za zdravstvene radnike i zatražena priprema za prihvat eventualnih sumnjivih slučajeva
- sa uredom SZO dogovoreno je slanje uzoraka sumnjivih slučajeva na analizu u jedan od referentnih laboratorija
- uspostavljena je stalna komunikacija Ministarstva, Federalnog i kantonalnih zavoda za javno zdravstvo
- formirano Koordinaciono tijelo FMZ-a za praćenje pojave novog Koronavirusa i donijet zaključak o formiranju koordinacionih tijela na kantonalnim nivoima
Kako se podaci o potvrđenim slučajevima mijenjaju svaki dan, isto tako, stalno se mijenjaju i saznanja o ovom virusu, pa se shodno tome mijenjaju i mjere i preporuke. Trenutno ne postoji specifičan tretman liječenja novog virusa, nego se liječenje provodi u ovisnosti od simptoma, odnosno kliničkih manifestacija.
U ovom trenutku ECDC (Evropski centar za sprječavanje i kontrolu bolesti) procjenjuje da postoji "umjerena" vjerovatnoća pojave uvezenih slučajeva u evropske zemlje. Pretpostavka je da je rizik održive transmisije virusa za BiH nizak do umjeren.

Cilj je spriječiti širenje zaraze, tj. spriječiti unos virusa u BiH te omogućiti adekvatan nadzor, tj. monitoring, kao i liječenje.

U cilju zaštite vlastitog zdravlja i zdravlja stanovništva preporučene su mjere, koje su zajedničke za sve respiratorne infekcije i čija je sezona upravo u toku, a to su:

• Često prati ruke korištenjem vode i sapuna (najmanje 20 sekundi) ili sredstava za čišćenje ruku na bazi alkohola.

• Prilikom kašljanja ili kihanja pokriti usta i nos unutarnjom stranom lakta ili jednokratnom maramicom – baciti maramicu odmah nakon korištenja i oprati ruke.

• Izbjegavati dodirivati oči, nos i usta neopranim rukama.

• Izbjegavati blizak kontakt sa osobama koje imaju povišenu temperaturu, kašlju i otežano dišu.

• Ukoliko imate povišenu temperaturu, kašljete i otežano dišete, potražite medicinsku pomoć, prethodno zdravstvenom radniku naglasite historiju putovanja.

• Izbjegavajte konzumaciju sirovih i nedovoljno kuhanih proizvoda životinjskog porijekla.

• Sirovo meso, mlijeko i životinjske iznutrice treba tretirati s oprezom, izbjegavati križnu kontaminaciju s nedovoljno termički obrađenom hranom, u skladu sa dobrom praksom o sigurnosti hrane.

Preporučujemo izbjegavanje putovanja u Kinu. Ukoliko ipak putujete:

- Slijedite lokalne preporuke
- Izbjegavati sve bliske kontakte sa osobama koje imaju simptome povišene temperature i kašalj;
- Izbjegavati sve kontakte sa životinjama (živim ili mrtvim), uključujući na tržnicama;
- Izbjegavati jesti termički neobrađeno i sirovo meso;
- Redovito prati ruke sa sapunom ili koristite vlažne maramice koje sadrže alkohol.
- Ukoliko imate simptome respiratorne infekcije (povišena temperatura, kašalj, otežano disanje) preporučuje se posjeta lokalnoj zdravstvenoj službi, nositi hirurške maske, koristiti maramice i redovito prati ruke.

U periodu od 14 dana nakon povratka u Bosnu i Hercegovinu.

Ukoliko imate simptome respiratorne infekcije (povišena temperatura, kašalj, otežano disanje) preporučuje se:

- Nositi hiruršku masku, ako ste u kontaktu sa drugim ljudima;
- Koristiti jednokratne maramice i redovito prati ruke
- Kontaktirati nadležnu zdravstvenu ustanovu, zavod za javno zdravstvo ili hitnu pomoć, naglasiti da ste bili u zahvaćenom području i opisati simptome. Ne posjećujte vašu zdravstvenu ustanovu ili bolnicu bez prethodne najave, kako bi izbjegli rizik od širenja infekcije.

U večernjim satima, 30.01., SZO proglasila je Koronavirus javnozdravstvenim hitnim stanjem od međunarodnog značaja, što će najvjerovatnije uticati na donošenje novih mjera i preporuka.