Redovnim prozračivanjem prostorija u kojima borave djeca smanjiće se rizik od pojave i širenja infekcija gornjih dišnih puteva

Sezona je akutnih respiratornih infekcija. Boravak većeg broja lica u ograničenom, zatvorenom prostoru, u neadekvatnim mikroklimatskim uvjetima, povećava mogućnost pojave i širenja ovih oboljenja, a naročito kod mlađe populacije, tj. djece u vrtićima i školama.
Služba higijene i zdravstvene ekologije Zavoda za javno zdravstvo USK vrši mjerenje mikroklimatskih parametara. U mjesecu januaru fokus je bio na predškolskim ustanovama. Temperatura zraka u prostorijama u kojima borave djeca kreće se uglavnom unutar zone komfora, a vlažnost zraka i koncentracija ugljičnog dioksida češće odstupaju od poželjnih vrijednosti.
Zona komfora, tj. percepcija ugodnosti mikroklimatskih faktora (temperatura, vlažnost zraka i koncentracija CO2) podrazumijeva temperaturu u zatvorenom prostoru od 17 - 220C, relativnu vlažnost 40-60% i koncentraciju CO2 do 1500 ppm.
Svako odstupanje narušava osjećaj ugode i stvara predispoziciju za pojavu određenih oboljenja, uglavnom organa za disanje.

Suh i topao zrak podržava pojavu i širenje infekcija disajnih organa (upala sinusa, krajnika, bronhitis, upala uha, pluća) kao i alergijskih oboljenja.

Vlažan i topao zrak otežava termoregulaciju znojenjem i dovodi do pregrijavanja organizma.

Vlažan i hladan zrak stvara predispoziciju za pojavu prehlade.

Povećane koncentracije CO2 u prostorijama u kojima borave ljudi nepovoljno utiče na zdravlje, prvenstveno na funkciju disanja, koncentraciju, srčani ritam.

PREPORUKA: Redovno prirodno provjetravanje svih prostorija najbolji je način postavljanja svih mikroklimatskih parametara u “zonu komfora”. Jednosmjerna ventilacija dopuštena je u prisustvu djece, dok dvosmjerno provjetravanje treba sprovesti tokom odsutnosti djece.