Proljetna alergija i Koronavirus

Širenje novog koronavirusa svijetom poklopilo se sa sezonom gripe, a kako ona polako popušta, javljaju se novi problemi. S dolaskom proljeća priroda se budi, sve okolo cvjeta, što znači da je u zraku sve više alergena, koji obično izazivaju simptome na gornjim dišnim putevima.

Ako vas svrbe oči i nos vjerovatno imate alergiju, dok simptomi koronavirusa i gripe sistemski utiču na cijelo tijelo.
Gripa i novi koronavirus utiču na druge sisteme i donji respiratorni trakt. Vjerovatno nećete imati curenje iz nosa, ali ono što biste mogli imati je grlobolja, kašalj, temperatura i kratak dah.
Simptomi alergije se redovno javljaju i obično su blagi. Dakle, ako iste simptome imate u isto vrijeme, iz godine u godinu, vjerovatno imate sezonsku alergiju. U tom slučaju će vam lijekovi za alergiju pomoći da se osjećate bolje.
Ako imate akutni slučaj koronavirusa ili gripe, osjećat ćete se umorno i bolesno. Alergija također može učiniti da se osjećate umorno ali vam neće uzrokovati jake bolove u mišićima ili zglobovima.
Simptomi prehlade i blage gripe obično se sami rješavaju. Uz pravilnu njegu u roku od nekoliko dana ćete se osjećati bolje dok se simptomi koronavirusa i akutne gripe vremenom mogu pogoršati.
Ono što povećava sumnju na koronavirus je kratak dah. Ukoliko imate i ovaj simptom odmah biste se trebali javiti svom ljekaru.
Nemojte zaboraviti da rani simptomi alergija, prehlade, gripe i koronavirusa mogu biti slični. Zbog toga morate biti pažljivi posebno ako ste u rizičnoj skupini.

S obzirom na novonastalu situaciju s koronavirusom podsjećamo na simptome uzrokovane aeroalergenim biljkama.
Trenutno je prisutan polen visoko alergene breze u umjereno-visokim koncentracijama.
Simptomi alergije na polen uključuju:
- kihanje i obilni vodenasti iscjedak iz nosa
- suzenje, pečenje i svrbež očiju
- povremeni nestanak njuha
- crvenilo očiju
- svrbež sluznice nosa i grla
- kašalj
- otežano disanje
Simptomi alergije traju mnogo duže nego kod obične prehlade.
Tegobe se najčešće smiruju tek uzimanjem odgorvarajućih lijekova.
Simptomi se javljaju učestalo svake godine u istom vremenskom preiodu.

Breza raste samo na sjevernoj polutki, u većem dijelu sjeverne i središnje Evrope, a sadi se u gradovima kao ukrasno drveće. Polen breze je, uz polen ambrozije i polen porodice trava, jedan od najjačih aeroalergena. Procjenjuje se da je u srednjoj i sjevernoj Evropi 10 do 20% osoba alergično na polen breze. Breza cvjeta tokom marta i aprila te vrlo brzo proizvodi visoke koncentracije polena u zraku. U niskim koncentracijama polen breze se može zadržati u zraku sve do kraja maja.
Važno je napomenuti mogućnost križne reakcije kod osoba alergičnih na polen breze, odnosno vezu između alergije na polen breze i alergije na srodne biljke te alergiju na određene namirnice.

Lijeska i joha svojom ranom polinacijom i križnom reakcijom s brezom, mogu djelovati kao okidači alergijske senzibilizacije na polen breze, pa se klinički simptomi naglašenije manifestuju tokom polinacije breze. Polinacija hrasta, bukve i pitomog kestena može produžiti trajanje simptoma alergijske reakcije na polen breze i u razdoblju kada ta vrsta polena nije prisutna u zraku. Osobe alergične na polen ambrozije mogu imati simptome u vrijeme polinacije breze i obratno.
Oralni alergijski sindrom (OAS) je alergijska reakcija koja se javlja nakon konzumacije svježeg voća i povrća kod osoba s alergijom na polen biljaka. Simptomi OAS-a se najčešće javljaju u sezoni cvjetanja biljaka. Simptome OAS-a izaziva svježa hrana, dok kuhana i hemijski obrađena ili smrznuta hrana ne. Reakcija na jednu ili više namirnica iz određene grupe ne znači nužno da je neko alergičan na sve navedene namirnice iz te grupe.

Preporuke alergičnim osobama kako da se zaštite:
Poznavanje prostorne i vremenske dinamike polenskih zrnaca tokom godine, jedan je od glavnih faktora za prevenciju i liječenje polenskih alergija. U tom kontekstu, najbolja preventiva je smanjenje izlaganja alergenima, što je u praksi vrlo teško izvedivo.
Osobama alergičnim na polen savjetuje se:
- informirajte se o dinamici alergenog polena na dnevnoj i nedjeljnoj bazi i prema tome organizirajte dnevne aktivnosti
- izbjegavajte odlazak u prirodu za vrijeme sunčanoga i vjetrovitoga vremena
- izbjegavajte izlazak nakon grmljavinske oluje, posebno u vrijeme visokih koncentracija polena trava
- za odlazak u prirodu izaberite razdoblja nakon kiše, jer su tada koncentracije polena u zraku najniže
- nakon boravka na otvorenom, pri povratku kući operite ruke, istuširajte se, operite kosu i presvucite odjeću, kako biste spriječili unošenje polena u prostor u kojem boravite
- ne sušite veš na zraku u vrijeme cvjetanja biljaka koje vam izazivaju tegobe te za vrijeme visokih koncentracija polena u zraku
- zatvorite prozore u vrijeme najintenzivnije polinacije/produkcije polena
- nosite sunčane naočale tokom dana
- četkajte i operite kućne ljubimce jer oni također skupljaju polen
- ukoliko je moguće boravite u zatvorenim i klimatiziranim prostorima
- redovno uređujte svoje dvorište
- ukoliko ste alergičar, pri košnji trave zaštitite se, odnosno nosite masku za lice
izbjegavajte šetnju pored i kroz zakorovljene površine
- planirajte odmor koristeći dostupne polenske kalendare za određeno područje
- redovno uzimajte terapiju propisanu od liječnika.