Dan planete zemlje 2020.

Dan planete Zemlje, 22. aprila, ove je godine na svoj 50. rođendan u znaku klimatskih promjena i obilježava se pod sloganom "Djelovanje u borbi protiv klimatskih promjena i ublažavanju njihovih posljedica".

S obzirom na to da su mnoge zemlje zabranile masovna okupljanja kako bi usporile širenje opasnog novog koronavirusa, ekoaktivisti obilježavaju 50 godina Dana planete Zemlje na internetu, pozivajući na akcije za zaštitu okoliša putem aplikacija, webinara i digitalnih kampanja.

Iz Svjetske organizacije za zaštitu prirode WWF pozivaju donositelje odluka na usvajanje ambicioznih i konkretnih planova za zelenu i održivu budućnost. Tvrde kako se čovječanstvo nalazi između dvije krize - zdravstvene, uzrokovane koronavirusom te klimatske, čija je posljedica, između ostalog, pad biološke raznolikosti, a obje predstavljaju prijetnju za čovječanstvo.
Ističu kako najnoviji izvještaj Copernicusa, programa EU za promatranje Zemlje, pokazuje kako je 2019. bila najtoplija godina od početka mjerenja.
"Zemlja je danas na izmaku snage zbog posljedica čovjekova djelovanja i nepromišljene eksploatacije zemljinih resursa", upozorava WWF.

Dan planete Zemlje je prvi put obilježen 22. aprila 1970. u SAD-u, s početkom buđenja svijesti o očuvanju okoliša i uticaja ljudskog djelovanja na prirodu. Američki senator Gaylord Nelson godinu dana prije zgrozio se nad posljedicama izljeva nafte uz obalu Kalifornije te se, vrativši se u američki parlament, izborio da se 22. aprila proglasi nacionalnim danom proslave planete Zemlje. Naziv Earth Day prvi je put upotrijebio gradonačelnik San Francisca u proglasu 1969. kojim je odlučeno da se na području San Francisca taj dan slavi kao Dan planeta Zemlje.
Ubrzo poslije, američki je parlament donio cijeli niz zakonskih uredbi kao odgovor na sve očitiju ekološku krizu. Slično buđenje ekološke svijesti javilo se i u drugim dijelovima svijeta. Ujedinjeni narodi proglasili su 2009. godine 22.aprila „Međunarodnim danom majke Zemlje“. Danas se dan obilježava u cijelom svijetu, svake godine s posebnim fokusom, ali uvijek jednakim ciljem – razmišljanjem o i djelovanjem u smjeru smanjenja čovjekovog štetnog učinka na okoliš.

Nekoliko stvari koje možemo sami napraviti:
- Plastične vrećice zamijenite platnenim
- Isključite električne uređaje kad ih ne koristite
- Uvijek zatvorite vodu dok perete zube
- Ugasite svjetlo kad izlazite iz prostorije
- Umjesto plastičnih čaša koristite staklene. Izbjegavajte plastične tanjire, posude i pribor za jelo, a koristite one obične koji se peru
- Obične baterije zamijenite onima koji se pune
- Kad god možete umjesto papirnatih ručnika koristite kuhinjske krpe
- Razvrstavajte otpad i odlažite ga u predviđene kontejnere
- Ako imate mogućnost, uvijek kupujte organsku hranu koja nije tretirana hemikalijama ili sredstva za higijenu koja nose oznaku da su od prirodnih sastojaka
- Posadite drvo ili uzgajajte kućne biljke ako živite u zgradi jer one potiču pročiščavanje zraka
- Zamijenite stare sijalice s LED sijalicama
- Upotrebljavajte javni prijevoz kad god možete
- Donirajte staru odjeću i stvari umjesto da ih bacite

Earth Day, April 22, is celebrating its 50th birthday this year in the face of climate change under the slogan "Action to Combat Climate Change and Mitigate Their Impact".

As many countries have banned mass gatherings to slow the spread of the dangerous new coronavirus, eco-activists are marking 50 years of Earth Day on the Internet, calling for environmental action through apps, webinars and digital campaigns.