Preporuke za studente vezano za COVID - 19

 

Šta trebamo znati o Covid 19?
Novi virus, povezan sa istom porodicom virusa, koji mogu izazvati različite bolesti od obične prehlade do teškog akutnog respiratornog sindroma. Bolest Covid 19 obično ima blagi tok za djecu i mlade, ali može u nekim slučajevima imati i teži oblik kod osoba straije životne dobi i kod hroničnih bolesnika.

Kako se širi ?
Virus se prenosi respiratornim kapljicama pri kihanju i kašljanju, direktnim kontaktom, te preko zagađenih površina. Ovisno o vrsti površine njegovo preživljavanje je različito.

Najčešći simptomi covid 19 ?
Povišena temperatura (groznica), kašalj koji ne prestaje, kratak dah, kihanje, glavobolja, a u težim slučajevima dolazi do upale pluća.

Ukoliko imate neke od ovih simptoma zatražite ljekarsku pomoć, ali se prvo javite telefonskim putem nadležnoj zdravstvenoj ustanovi.

Strah je prirodan, naročito u situacijama kao što je ova, međutim našu zabrinutost možemo preusmijeriti na provođenje mjera kojima ćemo prvenstveno zaštiti sebe, a zatim i druge. Zato je veoma važno poštovati, te primjenjivati preporuke nadležnih organa vezano za ovu situaciju.

Preporuke

• Učestalije (pravilno) pranje ruku sapunom i toplom vodom, namanje 20 sekundi. Zatim ruke posušiti jednokratnim papirnatim ubrusima, te iste propisno odbaciti;
• Izbjegavati nepotrebno diranje lica, usta, nosa ili očiju;
• Dezinficirati ruke dezinfekcionim sredstvom na bazi alkohola (min 80% alkohol);
• Izbjegavati dijeljenje čaša, šolji, posuđa i pribora za jelo sa drugim osobama;
• Ispravna prehrana, dovoljno sna i svakodnevna fizička aktivnost za jačanje imuniteta;
• Prilikom kašljanja ili kihanja pokriti usta i nos unutarnjom stranom lakta ili jednokratnom maramicom (baciti maramicu odmah nakon korištenja i oprati ruke);
• Socijalna distanca - održavati fizičku udaljenost od drugih osoba;
• Češće provjetravati prostrije u kojim boravite;
• Nošenje maski;
• Izbjegavati okupljanje većeg broja osoba i bliske fizičke kontakte (rukovanje, zagrljaji), posebno izbjegavati kontakt sa osobama koje imaju simptome prehlade

Kako očuvati mentalno zdravlje u ovoj situaciji?
Iskoristite nove načine komunikacije. Video pozivi i društvene mreže u ovim trenutcima zaista mogu ispuniti svoju svrhu i povezati vas s onima koje volite, ali trenutačno niste u mogućnosti sa njima se družiti uživo. Gledanje serija, slušanje muzike, igranje društvenih igara, samo su neke od stvari koje mogu biti zanimljive. Radite stvari koje vas inače smiruju. Socijalna distanca u ovoj situaciji je veoma važna. Ipak treba da pripazite da ne budete neprestano pred ekranima.

Pazeći sebe i svoje zdravlje, čuvate i druge!