Kako se zaštititi od ljetnih vrućina

vrućina

 

Savjeti:

 

- Tokom velikih vrućina važno je izbjegavati izravno izlaganje suncu između 10 i 17 sati. Stoga u slučaju izlaska treba pokriti glavu (kapom, šeširom, maramom), zaštititi se sunčanim naočalama i nositi laganu i udobnu odjeću.

- Izuzetno je važno redovno piti dovoljno tekućine (2-4 čaše vode svakog sata, djeci par kašika svakih 15 min), a kafu, alkoholna i gazirana pića treba izbjegavati, kao i ona preslatka i prehladna (slatke sokove razrijediti vodom, ne ledom). Osim vode, važno je nadoknaditi i znojenjem izgubljene mineralne soli jer njihov nedostatak u tijelu može izazvati toplinske grčeve i nesvjesticu. Srčani bolesnici i oni na dijeti s malom količinom soli ne smiju pretjerivati s tekućinom i unosom soli, nego se posavjetovati s liječnikom.

- U prehrani izbjegavajte masna, pržena, začinjena i teška mesna jela, nego prednost dajite kuhanom povrću, voću, laganim varivima, supama, salatama i ribi.

- Tokom dana zatvorite i zamračite sve prozore, a osobito one koji su okrenuti prema suncu. Kako bi se smanjila količina topline unutar kuće ili stana, bilo bi dobro ugasiti sva umjetna svjetla i sve elektroničke uređaje koje ne koristite.

- Ako je to moguće, tokom noći pa do ranih jutarnjih sati držite prozore otvorenima kako biste omogućili da hladniji noćni zrak rashladi vaš dom i tako izbjegnete probleme sa spavanjem.

- Nemojte ostavljati djecu ili životinje u parkiranom automobilu, čak ni na kratko.

- Posebno treba paziti i zaštititi od ljetnih vrućina djecu, starije od 65 godina i bolesne.

- Pripazite na osobe koje bi mogle zatrebati pomoć, jer tako im se može spasiti život.

- U slučaju glavobolje, mučnine, povraćanja, vrtoglavice, grčeva u udovima ili trbuhu, hladne i vlažne kože, raširenih zjenica, ubrzanog bila – što su znaci iscrpljenosti vrućinom koja može prerasti u toplinski udar – potrebno je u najkraćem roku pružiti zdravstvenu njegu – obavezno se konsultirajte sa svojim izabranim liječnikom ili s najbližom hitnom medicinskom pomoći, broj hitne 124.

- Hronični bolesnici trebaju redovno uzimati propisane lijekove, kardiovaskularni bolesnici regulirati i kontrolirati krvni tlak, a bolesnici oboljeli od šećerne bolesti kontrolirati i regulirati šećer u krvi, bubrežni bolesnici paziti na dovoljan unos tekućine, bolesnici s depresijom i mentalnim bolestima trebaju nadzor.

- Klima uređaji bi trebali rashlađivati prostor na do 7 stepeni niže od vanjske temperature jer inače izlazak vani izaziva preveliki cirkulacijski šok za organizam. Ne zaboravite da redovno održavanje klima uređaja i ne pretjerivanje s hlađenjem omogućuje njegov pravilan rad i uštedu energije. Ne zaboravite za strujanje zraka oko vas koristiti ventilatore i lepeze.

Vrućina osvježenje sunce toplina ljeto

 

UV zračenje

 

Ultravioletne zrake predstavljaju nevidljivi oblik sunčeve svjetlosti i ima ih tri vrste UVA, UVB i UVC.  

Posebno štetne su UVA zrake koje mogu prodrijeti ispod gornjeg sloja kože te uzrokovati oštećenja vezivnog tkiva, čime se povećava rizik od razvoja karcionma kože.

Dva najčešća tipa karcinoma kože su u velikom procentu izliječiva, dok je melanom, treći najčešći tip, izuzetno opasan.

UVB  zrake  ne prodiru tako duboko u kožu kao UVA ali također mogu uzrokovati oštećenja kože, dok UVC zrake bivaju apsorbirane od strane ozonskog omotača te ne dospijevaju na površinu zemlje i samim tim ne  predstavljaju rizik.

Tokom sunčanih dana, u istom vremenskom periodu, vršena su mjerenja UV zračenja ispred ZU Zavod za javno zdravstvo USK-a.