Svjetski dan dijabetesa 2020.

Svjetski dan borbe protiv dijabetesa obilježava se od 1991. godine, a utemeljile su ga Međunarodna federacija dijabetičara (IDF) i Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) kao odgovor na rastuću zabrinutost zbog eskalirajuće prijetnje zdravlju koju predstavlja dijabetes.

Ovogodišnji Svjetski dan dijabetesa pada tokom globalne pandemije koja je već odnijela živote više od milion ljudi. Osobe s dijabetesom plaćaju posebno visoku cijenu, ne samo da imaju veći rizik od teške bolesti COVID-19, već mnogi imaju poteškoće u pristupu liječenju koje im je potrebno zbog prekida rada osnovnih zdravstvenih usluga. Pandemija je pogoršala situaciju koja je već bila izuzetno zabrinjavajuća. Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da 6% svjetske populacije ima dijabetes. Ukupan broj danas je četiri puta veći nego u 1980. Štoviše, taj broj najbrže raste u zemljama sa niskim i srednjim prihodima, koje su najmanje opremljene za pružanje liječenja.

Težina situacije zahtijeva snažan, jedinstven odgovor svih organizacija koje rade na područjima praćenja, prevencije i liječenja dijabetesa.

Tema Svjetskog dana dijabetesa 2020. je ˝Medicinska sestra i dijabetes˝. Cilj kampanje je podići svijest o ključnoj ulozi koju medicinske sestre imaju u pružanju podrške osobama koje žive sa dijabetesom.

Medicinske sestre/tehničari trenutno čine više od polovine globalne zdravstvene radne snage. Oni rade izvanredan posao podržavajući ljude koji žive sa širokim spektrom zdravstvenih problema. Ljudi koji ili žive sa dijabetesom ili su u opasnosti da se razvije, također trebaju njihovu podršku. Kako broj oboljelih od dijabetesa nastavlja rasti širom svijeta, uloga medicinskih sestara i drugog pomoćnog zdravstvenog osoblja postaje sve važnija. Medicinske sestre su često prvi, a ponekad i jedini zdravstveni radnik s kojim osoba stupa u interakciju, pa je kvalitet njihove početne procjene, njege i liječenja od vitalnog značaja. 

Diabetes mellitus (šećerna bolest; dijabetes) je hronična bolest iz grupe poremećaja metabolizma. Nastaje kada pankreas više ne luči dovoljno inzulina ili ne može da iskoristi postojeći inzulin. Ovo dovodi do hiperglikemije, povišenog nivoa glukoze u krvi čije dugotrajno prisustvo može dovesti do oštećenja tkiva i organa i ozbiljnih komplikacija.

Tipovi dijabetesa: 

Dvije osnovne kategorije dijabetesa ukazuju na porijeklo i razvoj (etiopatogenezu) bolesti.

Tip 1 se odnosi na destrukciju B ćelija pankreasa, po pravilu izazvanu autoimunim procesom. Ovi pacijenti su skloni ketoacidozi i zahtijevaju inzulin kao doživotnu substutucionu terapiju.

Tip 2 se odnosi na heterogene poremećaje, a najčešće se radi o smanjenom dejstvu inzulina (inzulinskoj rezistenciji) i posljedičnim poremećajem u kompenzatornoj sekreciji inzulina.

Najčeći oblik je dijabetes tip 2, od kojeg boluje oko 90 posto dijabetičara, dok oko 10 posto boluje od dijabetesa tip 1. Drugi specifični tipovi su vrlo rijetki i odnose se na genetske defekte u sekreciji ili dejstvu inzulina, primarnom oboljenju endokrinog pankreasa, dijabetesu izazvanom lijekovima, ili dijabetesu u sklopu drugih, posebno endokrinoloških oboljenja.

Gestacijski/gestacioni dijabetes melitus (GDM) se odnosi na dijabetes koji nastaje u trudnoći i praktično se povlači poslije porođaja.

 

Simptomi dijabetesa:

- žeđ i suhoća usta

- učestalo i obilno mokrenje

- nagli gubitak težine

- pojačana glad

- umor i iscrpljenost

- zamućen vid

- trnci u stopalima

- sporo cijeljenje rana i infekcije

 

Prevencija dijabetesa

Dijabetes se smatra hroničnim oboljenjem. Mjerama prevencije i mijenjanjem životnih navika oboljelih, dijabetes se može kontrolisati i smanjiti mogućnost komplikacija, koje prate život sa ovom bolešću.

Primarna prevencija uključuje promociju zdravog načina života (smanjenje pretilosti) dobro uravnoteženom prehranom i umjerenom redovnom tjelesnom aktivnošću.

 Poseban naglasak stavljen je na promjenu prehrambenih navika, jer su rezultati naučnih istraživanja pokazali direktnu vezu između gojaznosti i dijabetesa tipa 2.

 Također, u prevenciji se naglasak stavlja na:

 

- redovne godišnje sistematske preglede;

- izbjegavanje stresa;

- redovnu fizičku aktivnost (najmanje dva puta sedmično);

- Izbjegavanje brze hrane, gaziranih pića i industrijskih slatkiša.

 

Sprječavanje komplikacija i progresije dijabetesa

 

U slučaju da se pacijentu dijagnosticira dijabetes, sekundarna prevencija uključuje edukaciju o zdravom načinu života i primjenu optimalne terapije i sve s ciljem da se bolest održi pod kontrolom i izbjegnu komplikacije.

Smatra se da kontrola težine (svakodnevna prehrana sa smanjenjem gojaznosti) i umjerena tjelesna aktivnost mogu spriječiti dijabetes tipa 2.

Također za smanjenje mogućih komplikacija kao što su: rizik od srčanog udara, moždanog udara, kožnih rana, demencije, oštećenja funkcije bubrega ili ozbiljnog pogoršanja vida (katarakta, glaukom, dijabetička retinopatija).

Umjerena redovna tjelesna aktivnost preporučuje se osobama s povećanim rizikom od bolesti, ali i onima koji su već bolesni.

Učinkovita procjena toka bolesti i pacijenta podrazumijeva redovno praćenje pacijenta. Stalno praćenje nivoa glukoze i urina u krvi, holesterola i triglicerida u krvi, kao i nivoa krvnog pritiska.

 

Dijagnoza i liječenje:

 

Rana dijagnoza može se postići relativno jeftinim testiranjem šećera u krvi.

Liječenje dijabetesa uključuje dijetu i tjelesnu aktivnost uz snižavanje razine glukoze u krvi i razinu drugih poznatih faktora rizika koji oštećuju krvne žile. Ukidanje upotrebe duhana također je važno kako bi se izbjegle komplikacije.

Intervencije koje su isplative i ostvarive u zemljama u razvoju uključuju:

  • kontrolu glukoze u krvi, osobito kod dijabetesa tipa 1. Osobe s dijabetesom tipa 1 zahtijevaju inzulin, osobe s dijabetesom tipa 2 mogu se liječiti oralnim lijekovima, ali mogu također zahtijevati inzulin;
  • kontrolu krvnog tlaka; i
  • njegu stopala.

Ostale intervencije uštede troškova uključuju:

  • screening i liječenje retinopatije (koja uzrokuje sljepoću)
  • kontrola lipida u krvi (za regulaciju razine kolesterola)
  • screening za rane znakove bubrežnih bolesti povezanih s dijabetesom i liječenje.

 

World Diabetes Day (WDD) was created in 1991 by IDF and WHO in response to growing concerns about the escalating health threat posed by diabetes.

Every year, the World Diabetes Day campaign focuses on a dedicated theme that runs for one or more years.

The theme for World Diabetes Day 2020 is The Nurse and Diabetes. The campaign aims to raise awareness around the crucial role that nurses play in supporting people living with diabetes.

Nurses currently account for over half of the global health workforce. They do outstanding work to support people living with a wide range of health concerns. People who either live with diabetes or are at risk of developing the condition need their support too.