Preporuke Zavoda za javno zdravstvo USK-a za zaštitu od vrućine 2021.

U ovo doba godine korisno je prisjetiti se preporuka za zaštitu od velikih vrućina lokalnih zdravstvenih ustanova, koje informišu javnost putem medija.

Neke od preporuka su:

  • Tokom velikih vrućina važno je izbjegavati izravno izlaganje suncu između 10 i 17 sati. Stoga u slučaju izlaska treba pokriti glavu (kapom, šeširom, maramom), zaštititi se sunčanim naočalama i nositi laganu i udobnu odjeću.
  • Nosite svijetlu, laganu, široku odjeću od prirodnih materijala. Ako idete van, stavite šešir ili kapu i sunčane naočale, a kišobrani i lepeza za rashlađivanje zraka su također korisna zaštita od direktnog sunca.
  • Rashladite tijelo i unositedovoljno tekućine u organiza
    Izuzetno je važno redovno piti dovoljno tekućine (2-4 čaše vode svakog sata, djeci par kašika svakih 15 min), a kafu, alkoholna i gazirana pića treba izbjegavati, kao i ona preslatka i prehladna (slatke sokove razrijediti vodom, ne ledom).  Nemojte čekati osjećaj žeđi da biste povećali unos tekućine, pogotovo kod starijih osoba koje imaju slabiji osjećaj žeđi. Osim vode, važno je nadoknaditi i znojenjem izgubljene mineralne soli jer njihov nedostatak u tijelu može izazvati toplinske grčeve i nesvjesticu. Srčani bolesnici i oni na dijeti s malom količinom soli ne smiju pretjerivati s tekućinom i unosom soli, nego se posavjetovati s liječnikom.
  • Jedite češće male i što tečnije obroke. Izbjegavajte hranu prebogatu bjelančevinama, masnu i jako začinjenu hranu, prednost dajite kuhanom povrću, voću, laganim varivima, supama, salatama i ribi.
  • Nastojte rashladiti prostor u kojem živite. Najbolje bi bilo sobnu temperaturu održavati ispod 32°C danju, a 24°C noću. To je naročito važno za djecu, osobe starije od 60 godina ili osobe s hroničnim zdravstvenim problemima.Tokom dana zatvorite i zamračite sve prozore, a osobito one koji su okrenuti prema suncu. Kako bi se smanjila količina topline unutar kuće ili stana, bilo bi dobro ugasiti sva umjetna svjetla i sve elektroničke uređaje koje ne koristite.
  • Klima uređaji bi trebali rashlađivati prostor na do 7 stepeni niže od vanjske temperature jer inače izlazak vani izaziva prevelik cirkulacijski šok za organizam. Ne zaboravite da redovno održavanje klima uređaja i ne pretjerivanje s hlađenjem omogućuje njegov pravilan rad i uštedu energije. Ne zaboravite za strujanje zraka oko vas koristiti ventilatore i lepeze.
  • Nemojte ostavljati djecu ili životinje u parkiranom automobilu, čak ni u hladu ni na kratko.
  • Posebno treba paziti i zaštititi od ljetnih vrućina djecu, starije od 65 godina i bolesne.
  • Izbjegavajte naporan fizički rad. Ako morate naporno raditi, činite to u najhladnije doba dana (ujutro između 4.00 i 7.00 sati i poslijepodne nakon 17.00 sati).
  • Redovno koristite sredstva sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja. Naročitu brigu treba posvetiti novorođenčadi i maloj djeci. Za njih treba koristiti zaštitna sredstva s najvećim faktorom (>30) i odjenuti ih u laganu odjeću koja ih također štiti od UV zraka.
  • Ako vozite, izbjegavajte putovanja u najtoplijem dijelu dana.
  • Posjetite porodicu, prijatelje i komšije koji većinu vremena provode sami. Osjetljive i teško pokretne osobe mogle bi zatrebati Vašu pomoć.
  • Držite lijekove na temperaturi ispod 25˚C ili u frižideru (pročitajte upute o skladištenju lijeka u uputi o lijeku).
  • Tražite savjet liječnika ako imate neku kroničnu bolest ili uzimate više lijekova, pogotovo one za pojačano mokrenje i snižavanje tlaka.

    Ako imate vrtoglavicu, slabost, nemoć, tjeskobu ili ste jako žedni i imate jaku glavobolju, tražite pomoć, što prije otiđite u hladniji prostor i mjerite temperaturu; Smirite se i lezite u rashlađenu prostoriju ako imate bolne grčeve, najčešće u nogama, rukama ili trbuhu, često nakon fizičkog rada ili vježbe u vrlo vrućem vremenu; Pijte tekućinu koja sadrži elektrolite (npr. supu, „smoothie“ od povrća i dr.), a u slučaju da grčevi traju duže od jednog sata, zatražite hitnu medicinsku pomoć; Savjetujte se s liječnikom u slučaju drugih tegoba ili ako opisane tegobe duže traju.