Nedjelja borbe protiv tuberkuloze 2021.

 

U periodu od 14.-21.09. svake godine obilježava se Nedjelja borbe protiv tuberkuloze. Obilježavanje ove sedmice predstavlja priliku da se kao društvo preispitamo šta poduzimamo u borbi protiv tuberkuloze i šta dalje možemo da uradimo u daljoj kontroli ove bolesti.

Iako se posljednjih nekoliko desetljeća sve više govori o „pandemiji kroničnih nezaraznih bolesti“ (bolesti srca i krvnih žila, maligne bolesti, dijabetes, ozljede i dr.) koje su postale vodeći uzrok bolesti i smrtnosti savremenog doba, aktuelna pandemija COVID-19 nas i dalje podsjeća na važnost prevencije i suzbijanja zaraznih bolesti.

Tuberkuloza je deveti od 10 vodećih uzroka smrti svih (zaraznih i nezaraznih) bolesti i vodeća zarazna bolest od koje se svake godine najviše umire u svijetu.

Tuberkuloza je zarazna bolest uzrokovana bacilom tuberkuloze , Mycobacterium tuberculosis, koji prvenstveno zahvaća pluća, ali se može pojaviti i u bilo kojem organu (koži, mozgu, kostima, zglobovima, limfnim čvorovima, probavnom, genitalnom, mokraćnom sustavu i dr.).

Izvor zaraze je bolesna osoba u čijem se iskašljaju nalaze bacili tuberkuloze, koji se šire kapljičnim putem zrakom (aerosolom) kao prehlada (govor, kašalj, kihanje) i koji udisanjem dospijevaju u pluća. Bacil tuberkuloze može opstati u ljudskom tijelu i bez znakova bolesti (latentna infekcija) pa zaražena osoba ne mora nužno oboljeti, niti je zarazna za druge osobe u okolini.

Poređenjem obolijevanja od TBC-a na USK u periodu 2016. -2020.g., evidentan je pad obolijevanja, sa naglaskom  da ista predstavlja i dalje javnozdravstveni problem, te opterećuje ionako slab zdravstveni sistem.

Tabelarni prikaz prijavljenih oboljenja  Tuberkuloze na USK-u  za period od 2016 do 2020.g. možete pogledati ovdje.

Povećan rizik obolijevanja od tuberkuloze imaju:
- djeca mlađa od 3 mjeseca
- starije osobe
- HIV pozitivne osobe
- ovisnici o drogama i alkoholu
- pušači
- osobe pod dugotrajnom imunosupresivnom terapijom

Simptomi tuberkuloze su:
- Hemoptoja kod zdrave osobe često je prvi znak TBC pluća.
- hronični kašalj, više od 3 sedmice;
- noćno znojenje;
- subfebrilne temperature,
- gubitak apetita;
- mršavljenje,
- bol u prsima i obilan pa i krvav ispljuvak;

Prevencija:
-Bolji društveni standard naročito u onim segmentima koji izravno utiču na oboljevanje od tuberkuloze (pretrpan smještaj, loša prehrana),
- Laboratorijski i rentgenski pregledi oboljelih, kontakata i sumnjivih,
- Osigurati kućni nadzor nad oboljelim (patronaža)
- Liječnički pregled i rentgen pluća kod sumnjivih na TBC
- Sprovođenje hemoprofilakse kod užih kontakata oboljelih, u kućnom liječenju,
- BCG vakcinacija djece prema važećem kalendaru, a najkasnije do 5. godine života.

Tuberculosis is an infectious disease caused by the tuberculosis bacillus, Mycobacterium tuberculosis, which primarily affects the lungs but can also occur in any organ (skin, brain, bones, joints, lymph nodes, digestive, genital, urinary tract, etc.).

Tuberculosis Week is celebrated every year from 14 to 21 September. 

Tuberculosis is the ninth of the 10 leading causes of death of all (infectious and non-infectious) diseases and the leading infectious disease from which the most people die every year in the world.